Výhled evropské ekonomiky v predikcích poklesl

Evropská asociace zaměstnavatelských svazů BusinessEurope snížila letošní výhled ekonomiky EU o 0,3 procentního bodu. Oproti podzimnímu výhledu tak nyní očekává růst evropského HDP jen o 1 %. V příštím roce zatím o 1,4 %.
BusinessEurope vydává svůj odhad na základě predikcí jednotlivých národních organizací, za ČR je jejím členem Svaz průmyslu a dopravy. „Po růstu HDP EU o 0,9 % v roce 2024 to na zlepšení dynamiky evropské ekonomiky ani letos příliš nevypadá,“ poznamenává Bohuslav Čížek, ředitel Sekce hospodářské politiky SP ČR.
„Oslnivý není ani výhled pro rok 2026 s hodnotou 1,4 %. Ještě méně příznivý odhad se týká německé ekonomiky, která by letos měla (opět) klesnout o 0,3 % a až v příštím roce dosáhnout přibližně 1% růstu. Slabší ekonomický růst tak není rysem jen české, ale celkově i evropské ekonomiky,“ shrnuje Bohuslav Čížek.
K revizím odhadů přispěla zejména nejistota ohledně zavedení nových amerických cel, jejich letošní ekonomický dopad evropské státy odhadují v poměrně širokém intervalu od -0,1 % do -1 % HDP a se zhruba stejnými čísly počítají i pro rok příští. Zahraniční obchod v roce 2023 totiž odpovídal více než 22,4 % HDP EU, přičemž USA představovaly jejího největšího obchodního partnera – směřovalo k nim 20,6 % vývozu EU. Nový celní rámec ovlivňuje zejména odvětví, jako je automobilový průmysl, strojírenství a chemikálie, tedy sektory stěžejní i pro tuzemskou ekonomiku.
Naopak jednoznačně příznivější výhled má dle BusinessEurope evropský obranný sektor, který jen v roce 2024 vzrostl o 17 %. V porovnání s ostatními regiony (po očištění o kupní sílu) jsou však celoevropské výdaje na obranu jen asi o 22 % vyšší oproti Rusku, zatímco výrazně zaostávají za Čínou či USA. Výzvou pro Evropu, ale také příležitostí pro české firmy, je vysoká, 78% závislost evropské obrany na dodavatelích mimo EU.
O něco lépe vypadá i výhled investic v rámci EU, kde se v letošním roce očekává i přes zvýšenou politickou nejistotu určité zotavení a růst tvorby hrubého kapitálu o 1,4 %, následovaný robustnějším nárůstem ve výši 2,4 % v roce 2026. Důležitými faktory tohoto trendu má být další pokles úrokových sazeb ECB a vyšší investice do obrany. Ani uvedené hodnoty však s ohledem na vývoj světových ekonomik nepředstavují dostatečné tempo potřebné pro posílení evropské konkurenceschopnosti. Je třeba dále zjednodušovat podmínky pro podnikání či realizovat opatření ke snížení cen energie.
Bližší informace a podrobnosti predikce BusinessEurope ZDE
Česká ekonomika letos pokračuje v růstu, a to rychleji než EU jako celek – v prvním čtvrtletí zaznamenala meziroční růst HDP dokonce o 2,4 %.
„I po aktuálních korekcích makroekonomických predikcí existuje naděje, že HDP ČR by se letos mohl pohybovat mírně nad loňským výsledkem. Méně příznivá ale zůstává pozice průmyslu. Poslední dva roky ukazují, že strukturální problémy a jejich nedostatečné řešení brzdí potenciál, který naše ekonomika má. A přestože vidíme náznaky ekonomického růstu a ochotu firem investovat, mezinárodně vysoké ceny energie či vysoká míra regulace průmyslu jim stále nepomáhají. Jednáme proto na národní i evropské úrovni o potřebných opatřeních, od oblasti podpory výzkumu a vývoje přes obchodní dohody až po ceny energie a revizi evropské legislativy,” dodává Bohuslav Čížek.
Autoři: B. Čížek, M. Klempíř