Zástupci byznysu EU a UK vyzývají k posílení hospodářských vztahů

Ilustrační foto

Před summitem Evropské unie a Spojeného království plánovaným na 19. května zaslaly konfederace evropského podnikání BusinessEurope a britská CBI (Confederation of British Industry) společný dopis předsedkyni Evropské komise, britskému premiérovi a prezidentu Evropské rady. V dopise (v sekci Ke stažení ⇣⇣⇣), pod nímž je podepsán také Svaz průmyslu a dopravy ČR, vyzývají k přijetí konkrétních kroků za účelem prohloubení spolupráce.

Hlavní doporučení firem pro zlepšení obchodní spolupráce mezi EU a UK:

  • Veterinární dohoda (SPS): Uzavření dohody o vzájemném uznávání standardů v oblasti bezpečnosti potravin a veterinární kontroly s cílem snížit administrativní zátěž při vývozu a dovozu agropotravinářských výrobků.
  • Zlepšení mobility pracovníků: Umožnit snadnější a flexibilnější přeshraniční pohyb odborníků a poskytovatelů služeb, včetně delších pobytů bez víz, lepší koordinace sociálního zabezpečení a uznávání profesních kvalifikací. Podpořit vznik oboustranného programu mládežnické mobility.
  • Zjednodušení celních formalit: Omezit dodatečné celní procedury vzniklé po brexitu, zejména pro malé a střední podniky, prostřednictvím důvěryhodných obchodních schémat, zelených koridorů a vzájemného uznávání posuzování shody výrobků.
  • Spolupráce v oblasti klimatu a energií: Sblížit systémy uhlíkového vyrovnání na hranicích (CBAM) a propojit trhy s emisními povolenkami. Zlepšit propojení trhů s elektřinou, zejména účast Spojeného království v systému EU Single Day-Ahead Coupling.
  • Regulační dialog a sladění pravidel: Posílit koordinaci v oblastech jako je udržitelnost, bezpečnost ekonomiky, screening zahraničních investic a kontrola vývozu. Minimalizovat netarifní překážky vzniklé v důsledku regulatorní odchylky.

Poziční dokument BusinessEurope ke vztahům s Velkou Británií

Jak BusinessEurope uvádí ve svém stále aktuálním pozičním dokumentu, EU zůstává největším obchodním partnerem Spojeného království, přičemž Spojené království je po Spojených státech a Číně třetím největším obchodním partnerem EU (téměř 10 % našeho obchodu). 

Za Svaz průmyslu zůstává i nadále zásadní bod týkající se dodatečných celních formalit po odchodu Spojeného království z EU, které vedly k výrazným zpožděním a vyšším nákladům na dovoz a vývoz. Dohody o pravidlech původu zboží a vzájemném uznávání posuzování shody výrobků jsou cestou k významnému snížení administrativní zátěže pro firmy obchodující se zbožím.

Růst vzájemného obchodu mezi ČR a UK

Český export do Spojeného království v roce 2024 dosáhl objemu bezmála 218 miliard Kč (národní pojetí statistik) a Británie se tak zařadila na 5. místo mezi hlavní exportní destinace ČR. Z celkového objemu českého vývozu v roce 2024 tak mířilo 4,7 % právě do UK.   

Český export do Velké Británie vykazuje dlouhodobý a stabilní růst, z tohoto hlediska se jedná o jeden z nejvíce perspektivních trhů mimo země EU. V březnu letošního roku vzrostl meziročně export do Spojeného království téměř o 12 %

Další vybrané aktivity Svazu

Svaz průmyslu a dopravy ČR aktivně volá po tom, aby došlo v rámci pobrexitové Dohody mezi EU a Spojeným královstvím o obchodu a spolupráci (TCA) k vyjednání specifického mechanismu u pravidel původu baterií tak, aby od roku 2027 požadavky odpovídaly skutečnosti a aby se zabránilo zavedení 10% cel na vývoz automobilů do Spojeného království, což by mohlo mít velmi výrazné dopady na další rozvoj evropského automobilového průmyslu.

Svaz k dopadům brexitu na český export připravil studii a uspořádal konferenci, kde mimo jiné zaznělo, že exporty do Spojeného království v roce 2022 již po krátkém propadu překonaly předcovidovou úroveň a dále rostou.

V případě podrobnějších dotazů můžete kontaktovat:
Mikuláš Nozar, zástupce ředitele sekce mezinárodních vztahů
mnozar@spcr.cz
 

Související články