PŘEHLEDNĚ: Sankce proti Rusku a Bělorusku
V souvislosti s napadením Ukrajiny vyhlásila Evropská unie sankce vůči Rusku a Bělorusku. Obchodování se subjekty v těchto zemích tak může být nezákonné a českým podnikatelům hrozí nejen citelná pokuta, ale v některých případech i trestní stíhání.
V reakci na dotazy SP ČR k otázkám obchodu s těmito zeměmi a riziky spojenými s exportem sdělilo Ministerstvo průmyslu a obchodu mimo jiné toto obecné doporučení pro různé kategorie zboží:
- Zboží pro vojenské použití nebo pro vojenské koncové uživatele - nesmí se do Ruské federace vyvážet již od r. 2014.
- Zboží spadající pod kategorii „dvojího užití“ - doporučuje se v těchto případech zkontaktovat Licenční správu MPO.
- Zboží nespadající pod kategorii „dvojího užití“ (doporučuje se kontaktovat Finanční analytický úřad nebo konkrétně Generální ředitelství cel pro upřesnění možnosti vývozu konkrétní položky).
Finanční analytický úřad (FAÚ) v této souvislosti zveřejnil na svých stránkách speciální sekci „Sankce proti Rusku a Bělorusku“, kde je řada důležitých informací, včetně informací pro povinné osoby (jak postupovat při identifikaci toho, zda se jedná o sankcionovaný majetek, jak ověřit, zda klient je na sankčním seznamu, výklad některých ustanovení sankčních předpisů, atd.).
FAÚ důrazně doporučuje, aby každý, kdo udržuje nebo hodlá navázat jakékoli obchodní nebo i jiné styky do „rizikových“ oblastí nebo s „rizikovými“ osobami, vždy včas ověřil, zda jeho klient není uveden mezi těmi, s nimiž jsou vztahy omezeny nebo přímo zakázány, anebo zda se nejedná o odvětví, zboží či služby, které podléhají sankčnímu režimu. Na stránkách FAÚ je k těmto účelům vyvěšen mj. seznam sankciovaných subjektů.
Konkrétní opatření a postupy
Speciální sekci „Sankce proti Rusku a Bělorusku“ naleznete na stránkách Finančního analytického úřadu zde a seznam sankciovaných osob zde. Zboží, které je předmětem obchodu a nepodléhá sankcím, lze zkontrolovat na stránkách celní správy zde.
Doporučujeme firmám prostudovat uvedené odkazy. Mezi vybrané postupy patří například:
- Jak přistupovat ke stávajícím smlouvám uzavřeným před účinností sankce včetně stanovení tzv. přechodného období pro dosavadní objednávky.
- Které zboží „dvojího užití“ nepodléhá sankcím, resp. je uvedeno mezi výjimkami.
- Zákaz dovozu zboží ze železa a oceli z Ruska a Běloruska do EU včetně výčtu konkrétních výrobků.
- Omezení průzkumných a těžebních projektů v Rusku.
-
kategorie Z hospodářské politiky