SP ČR na Sněmu ocenil úspěšné firmy a osobnost průmyslu

Svaz průmyslu a dopravy ČR na svém Sněmu na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně i letos ocenil významné zástupce českého průmyslu. Do Galerie osobností průmyslu vstoupil Jiří Žák, zakladatel firmy FARMAK. Cenu za rozvoj průmyslu a regionu získala společnost Brose CZ, ocenění Úspěšná malá a střední firma si odnesla společnost ZEBR a Cenu za Průmysl 4.0. obdržel výrobce elektronických přístrojů ELKO EP.

snem 2022 Oceneni

Svaz průmyslu a dopravy ČR na svém Sněmu, kterým zahájil Mezinárodní strojírenský veletrh, ocenil vybrané české firmy a představil osobnost českého průmyslu. „Všechna ocenění, která jsme letos udělili, jsou inspirativní příklady pro ostatní. Ukazují, že vše je o cílevědomosti a píli, hledání efektivního řešení a hlavně inovacích. Těší mě, že jsme ocenili úspěšné firmy a osobnost průmyslu, které se ženou dopředu, neustále zlepšují své výrobky, ale nezapomínají na okolí, ve kterém působí, a na své zaměstnance. Firmy vědí, že pro zachování konkurenceschopnosti musí inovovat, digitalizovat, robotizovat. Vzhledem k řadě problémů - od vysokých cen energie po nedostatek kvalifikovaných zaměstnanců - je to však stále složitější. Na letošním Sněmu jsme nejenom ocenili tyto inspirativní podniky, ale také diskutovali s vládou, jak v této kritické době firmy co nejlépe podpořit,“ vysvětluje Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR. 

GALERIE OSOBNOSTÍ PRŮMYSLU

Do Galerie osobností průmyslu vstoupil na letošním Sněmu Svazu průmyslu a dopravy Jiří Žák. Na začátku 90. let se mu podařilo úspěšně transformovat někdejší olomoucký státní podnik v moderní a úspěšnou chemicko-farmaceutickou společnost FARMAK. Ta zkoumá, vyvíjí a vyrábí aktivní farmaceutické přísady a chemické výrobky. „Můj sen byl dostat se s našimi výrobky na americký trh a to se nám podařilo velmi záhy po vzniku společnosti. Na americký trh jsme tehdy přišli jako první s jednou konkrétní účinnou látkou a díky jednomu takovému produktu se nám téměř zcela podařilo splatit velký privatizační úvěr. Takové zázraky se nedějí každý den. Ale přesto říkám, kdo hledá, ten najde, takže o budoucnost strach nemám,“ říká Jiří Žák, zakladatel a předseda dozorčí rady společnosti FARMAK. Olomoucká společnost nyní exportuje do 40 států světa. Nevyrábí konečné léky, ale specializuje se na aktivní farmaceutické ingredience, což jsou účinné léčivé látky, které jsou později základem hotových léků.

OCENĚNÍ PRO ÚSPĚŠNOU MALOU A STŘEDNÍ FIRMU

Ocenění Úspěšná malá a střední firma si letos odnesla společnost ZEBR sídlící v pálavské obci Milovice. Společnost s celosvětovou působností vyrábí stroje na výrobu stínící techniky, tedy exteriérových a interiérových žaluzií. Za třicet let od svého vzniku se stala lídrem a evropskou jedničkou v oboru. Poznávacím znamením firmy ZEBR je sázka na vlastní know-how, neustálá snaha inovovat a co nejvíce automatizovat. „Inovujeme nejen samotné stroje nebo komponenty, ale i naše procesy a řízení celé firmy. Navíc se v poslední době pokoušíme pronikat i do jiných oborů, například do jemné mechaniky a optiky. Nejde nám tak jen o ekonomické ukazatele, ale chceme být regionální firmou se světovým produktem a se světovou působností,“ popisuje ředitel firmy Radek Jánský. Společnost ZEBR sází také na odpovědnost nejen k okolnímu životnímu prostředí.

OCENĚNÍ ZA ROZVOJ PRŮMYSLU A REGIONU

Cenu za rozvoj průmyslu a regionu získala společnost Brose CZ. Ve výrobních závodech v Kopřivnici a v Rožnově pod Radhoštěm vyvíjí a vyrábí komponenty do aut, jako např. sedadlové nebo uzamykací systémy. Firma, která v České republice zaměstnává více než 3 000 lidí, je stabilním zaměstnavatelem v Moravskoslezském a Zlínském kraji. „Pro naši firmu jsou zaměstnanci klíčoví. Nabízíme jim péči nejen o zdraví fyzické, ale i duševní, například skrze našeho podnikového lékaře, fyzioterapeuta nebo psychologa. Jako významný zaměstnavatel v našem regionu rádi plníme i naši společenskou a sociální odpovědnost. Věnujeme se podpoře různých místních spolků, podporujeme děti, nemocnice a rozvíjíme okolní města, abychom ukázali, že jsme dobrým sousedem a dobrým zaměstnavatelem,“ upřesňuje prokurista a personální ředitel kopřivnického závodu Brose CZ Petr Skoček. Společnost se stala vzorem příkladného chování zahraničního investora ve svém regionu, a to nejen pro svou nadstandardní péči o zaměstnance i jejich děti, ale i kvůli významné spolupráci firem s technickými školami.

CENA ZA PRŮMYSL 4.0

Svaz průmyslu na letošním Sněmu spolu s partnerem ceny Českou spořitelnou a za podpory 2. ekonomické transformace již potřetí udělil i Cenu za Průmysl 4.0. Získala ji holešovská společnost ELKO EP, jeden z předních výrobců elektronických zařízení pro domovní, kancelářské a průmyslové automatizace. Ocenění firma získala za nasazení digitálního systému, který kompletně sleduje výrobu. Všechny své výrobky firma na začátku osazuje čárovým nebo QR kódem, po jehož naskenování každý pracovník nebo stroj přesně ví, o jaký výrobek se jedná a jakou úlohu s ním má provést. „Jedna z výhod, kterou sleduje i Průmysl 4.0, je, že si výrobek sám řekne, jak má být vyroben. To znamená, že nejde projít danou operací bez předchozího kroku. Na mnoha pracovištích tento systém pomáhá obsluze poznat, o jaký výrobek jde. Když bych ho například našel někde ve firmě ležet na zemi a nic o něm nevěděl, tak jednoduchým oskenováním zjistím, co to je za výrobek a v jaké je fázi výroby,“ popisuje majitel a zakladatel firmy Jiří Konečný. Výsledkem projektu je tak digitální transformace firmy s plnou sledovatelností cesty od materiálu a komponentů na skladě, přes výrobu a kompletní identifikaci až k zákazníkovi. Díky tomu mají v ELKO EP vyšší efektivitu, menší chybovost a také energetické a materiálové úspory.

Speciální Cenu České spořitelny za příspěvek k transformaci české ekonomiky pro střední rodinné české firmy si pak odnesla Strojírna Oslavany, která vytvořila ukázkový koncept digitální továrny v podniku střední velikosti.

Snem oceneni prumysl 40 sporka

Všem oceněným z letošního Sněmu SP ČR gratulujeme!

paertneri Snemu 2022 hor

kategorie Tiskové zprávy
zpět