Průzkum OECD ukazuje obavy podnikatelů z mezinárodního vývoje

Ilustrační foto

Business at OECD (BIAC) publikoval jarní vydání průzkumu hospodářské politiky pro rok 2025. Průzkum, provedený v dubnu mezi předními národními podnikatelskými a zaměstnavatelskými organizacemi v zemích OECD, do kterého se za ČR zapojil také Svaz průmyslu a dopravy, poukazuje na zhoršující se podnikatelskou náladu. Mezinárodní vývoj v oblasti hospodářské politiky se přitom stává významným zdrojem obav.

Klíčová zjištění zahrnují:

  • Celkově panuje silná shoda na tom, že podnikatelská nálada v zemích OECD se zhoršuje: 68 % respondentů označuje podnikatelské prostředí jako „průměrné“, zatímco ještě na podzim loňského roku jej 78 % hodnotilo jako „dobré“. Očekávání ohledně hospodářského růstu se navíc snižují a více rozcházejí – 50 % firem očekává mírnou až silnou hospodářskou recesi v následujícím roce.
  • Mezi hlavní překážky pro podnikatelskou činnost jsou uváděny geopolitická nejistota (86 %), obchodní a investiční bariéry (66 %) a narušení dodavatelských řetězců (43 %). I když se obchodní omezení stále vyvíjejí, členové vyjadřují obavy z rostoucích nákladů na mezinárodní podnikání a z dalekosáhlých dopadů na ekonomickou aktivitu. Investiční rozhodování pravděpodobně ovlivní narůstající nejistota – více než 70 % členů očekává „mírný pokles“ obchodních investic v příštím roce, zatímco pouze 19 % předpokládá jejich „mírný nárůst“. Firmy také stále více upozorňují na obavy, že inflace by mohla v příštím roce přetrvávat nebo dokonce dále růst.
  • V tomto kontextu zůstávají členové znepokojeni konkurenčním prostředím a strukturálními podmínkami pro růst v zemích OECD. Výrazné administrativní a regulační zatížení, vysoké daňové zatížení, ceny energií a napjaté trhy práce nadále výrazně zatěžují podniky – stejně jako obavy ohledně demografického vývoje, fiskální stability a rostoucích veřejných deficitů. V celé oblasti OECD je proto zapotřebí ambicióznější a komplexnější program strukturálních reforem – zejména s cílem zlepšit přístup k financování, zvýšit dostupnost cenově přijatelných energií, posílit inovační ekosystémy a řešit přetrvávající napětí na trhu práce.

Více než kdy jindy je potřeba politické vedení, které podpoří konkurenceschopný a otevřený mezinárodní trh, v němž budou moci firmy prosperovat v rychle se měnícím globálním prostředí. Naši členové označují za prioritní oblasti pro mezinárodní spolupráci v rámci OECD otevřené trhy (93 %), digitální politiku (58 %) a soudržnou energetickou a klimatickou politiku (53 %).

Svaz průmyslu a dopravy je národní členská organizace zastupující Českou republiku v Business at OECD (dále BIAC). Dlouhodobou prioritou BIAC je formování vhodného prostředí pro svobodný trh a soukromé podnikání v demokratickém systému, na jehož základě může společnost vytvářet a rozdělovat prosperitu.

Celá studie je k dispozici zde. 

Související články