Liberecká iQLANDIA oslavila 10. narozeniny. iQPARK dokonce dvacáté.

Největší science centrum v České republice, liberecká iQLANDIA, slaví své 10. narozeniny, zatímco nejstarší science centrum, iQPARK, slaví celých 20 let od svého založení. Součástí oslav byl bohatý program plný zábavy, poznání, ale také balonků, které však nebyly pouhou dekorací.

Výročí připadá na Den učitelů 28. března. Oslavy obou center proto probíhaly v období Velikonočních prázdnin, od 28. března do 31. března. Návštěvníci si užili plno aktivit a zábavy, badatelských workshopů nebo na Velkou narozeninovou hru. iQLANDIA také přichází s novým filmem Voyager, který vypráví dechberoucí příběh jedné z nejdůležitějších vesmírných misí v lidské historii. Ten mají návštěvníci od března možnost vidět v libereckém iQPLANETÁRIU.

Součásti oslav:
- Interaktivní workshop „Očarované balonky“ v iQLANDII, a balonkový workshop v iQPARKU. Narozeninová hra o zajímavé ceny, jako jsou permanentky do iQLANDIE, nová desková stolní hra iQLANDIA a další zajímavé ceny.
- Oslava plná balónků a vědeckých experimentů ve vědeckém stylu.
- Možnost prozkoumat nejmodernější expozice iQLANDIE a iQPARKu, které představují zábavný a interaktivní způsob, jak se dozvědět více o vědě a technice.
- Projekce nového filmu Voyager.
- iQTerralona na parkovišti před iQLANDIÍ, tedy 5,5 m velký model planety Země

iqlandia web 10let
„Jsme hrdí na to, že jsme součástí české vědecké a vzdělávací komunity již 20 a 10 let. Naše centrum neustále roste a rozvíjí se,“ říká Václav Dostál, ředitel iQLANDIE. „Vloni jsme zaznamenali rekordní návštěvnost, kdy naše provozy navštívilo 485 000 lidí. To je pro nás obrovské ocenění a motivace pokračovat dál v naší misi přiblížit vědu veřejnosti a přinášet neformální vzdělávání formou chytré zábavy,“ dodává Dostál.

Historie obou center se začala psát před dvaceti lety, kdy bylo v září 2004 slavnostně otevřeno Muzeum zábavného poznání, první hands-on muzeum svého druhu v České republice. Toto muzeum, umístěné v Liberci na ploše necelých 400 m² byl první krok, který položil základy pro budoucí rozvoj největšího science centra v České republice.

V březnu 2014 se pak v Liberci otevřelo nové moderní science centrum iQLANDIA, které na šesti podlažích nabízí stovky interaktivních exponátů v deseti expozicích, programy pro veřejnost, lektorské programy pro školy, science show a mnoho dalšího. Od té doby prošla iQLANDIA významným rozvojem a rozšířením svých aktivit. Postupně přibyl iQFABLAB, moderní dílna kombinující práci s nástroji a moderními technologiemi, iQPLANETÁRIUM s projekcí na sféru s technologií 4K. V loňském roce se liberecké science centrum zaměřilo na implementaci exponátů na téma udržitelnosti a nedávno byla představena nová mini expozice o umělé inteligenci.

kategorie Z členské základny
zpět