Jističe Sentron ze závodu OEZ Letohrad získaly jako jedny z prvních výrobků Siemens ekologický štítek EcoTech

Jističe Sentron MCCB a Sentron Air Circuit Breaker, které se vyrábějí v letohradském závodě OEZ, získaly jako jedny z prvních výrobků Siemens nový ekologický štítek Siemens EcoTech. Označení EcoTech představuje nový standard v transparentnosti označování výrobků a poskytuje zákazníkům komplexní přehled o kvalitách výrobků ve vybraných environmentálních kritériích. Štítek EcoTech společnost Siemens představila na začátku roku 2024.

„Štítek Siemens EcoTech přestavuje zásadní milník v transparentnosti označování výrobků,“ řekl Roman Schiffer, ředitel závodu OEZ Letohrad. „Označení EcoTech představuje náš závazek poskytnout zákazníkům informace, které potřebují k tomu, aby mohli informovaně rozhodovat ve prospěch svých cílů v oblasti udržitelnosti. Vybrané jističe z Letohradu jsou jedny z prvních výrobků Siemens, které toto označení mohou používat.“ V současné chvíli označení Siemens EcoTech zahrnuje produkty z portfolia pro infrastrukturu a průmyslové aplikace a bude se postupně rozšiřovat o další výrobky, které splní přísná kritéria.

Které výrobky mohou získat štítek EcoTech?
Pro udělení štítku EcoTech společnost Siemens využívá rozsáhlé údaje uvedené v environmentálním prohlášení o produktu (Environmental Product Declaration – EPD). Následné posouzení se týká celého životního cyklu výrobku na základě souboru robustních kritérií ekologického designu ve třech oblastech: udržitelné materiály, optimální využití a obnovení hodnoty a cirkularita.

Kritéria ekodesignu zahrnují různé aspekty, jako je používání materiálů s nízkou uhlíkovou stopou, udržitelné obaly, energetická účinnost, dlouhá životnost, cirkularita a recyklovatelnost. Takto podrobné informace tvoří základ tzv. Siemens EcoTech Profile (SEP), produktového listu o srovnatelných vlastnostech výrobku v oblastech jako jsou použité materiály, design, fáze používání a konec životního cyklu. Toto hodnocení koncernu Siemens poskytuje větší transparentnost údajů, než nabízejí ostatní společnosti v oboru.

Jistič Sentron MCCB
Jistič Sentron MCCB je vysoce odolné, kompaktní zařízení, k jehož výrobě je potřeba jen nezbytně nutné minimální množství materiálu. Díky optimalizované velikosti šetří místo v rozvodných skříních. Každý výrobek má svůj ID link, na němž jsou k dispozici veškeré informace o produktu včetně návodů a instrukcí, které jsou neustále aktualizovány. Sentron MCCB je stavebnicový systém vybavený řadou univerzálních příslušenství použitelných napříč jmenovitými velikostmi přístrojů. Jističe jsou mimořádně odolné, navržené jsou na 20 tisíc provozních mechanických cyklů.

p i201 xx 07726v medium 17192297195281

Vzduchový jistič 3WA1 Sentron Air Circuit Breaker
Vzduchový jistič Sentron 3WA1 je nejmenší jistič pro 6300 A s pevným uchycením, který se vejde do 80 mm širokého montážního prostoru. To jej činí ideálním řešením pro vysokonapěťové aplikace v malém prostoru. Při zakoupení tohoto výrobku obdrží zákazník QR kód na tzv. ID link, kde má k dispozici všechny návody: v případě Sentronu 3WA1 jde o úsporu cca 350 stran instrukcí na každý výrobek a celkovou roční úsporu 50 t CO2.

produkt 1719229722769

Sentron 3WA1 je zkonstruován na 30 tisíc provozních mechanických cyklů a jeho hodnoty Icu, Ics a Icw jsou o 30 % vyšší než u předchozího modelu. Pokud je výrobek provozován v teplotách do 55 °C, nedochází ke snížení jeho jmenovité proudové hodnoty zatížitelnosti. Opotřebené součásti jističe může uživatel vyměňovat sám přímo v místě instalace. Díky duálnímu ETU procesoru je zařízení možné upgradovat, ethernetový modul COM190 Profinet IO/Modbus TCP umožňuje další propojení s řídicími systémy a vzdálený přístup.

Uvedené jističe Sentron jsou vybavovány funkcionalitami pro tzv. condition monitoring a prediktivní údržbu, čímž chrání další zařízení a aplikace. Jističe Sentron je také možné modernizovat a upgradovat, k dispozici je více než 500 náhradních dílů a dílů pro upgrade.

Všechny výrobky nesoucí štítek Siemens EcoTech, se vyrábí v závodech, které využívají výhradně elektřinu z obnovitelných zdrojů, což přispívá k celkové ambici společnosti dosáhnout do roku 2030 uhlíkové neutrality. V závodě OEZ Letohrad se zelená energie využívá již od roku 2018.

Více o ekologickém štítku Siemens EcoTech (anglicky): https://www.siemens.com/global/en/company/sustainability/siemens-ecotech.html

kategorie Z členské základny
zpět