Otázky a odpovědi k aktuální situaci v zaměstnávání cizinců

Firmy, které zaměstnávají cizince, řeší nejen co se zahraničními pracovníky, kterým vypršela platnost povolení k pobytu, ale také nábor nových zaměstnanců v zahraničí. Přinášíme odpovědi na nejčastější otázky firem, které zpracovalo ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci s ministerstvy zahraničních věcí a vnitra. 

Peníze v roušce. Jak ochránit své finance v koronakrizi?

V reakci na současnou mimořádnou situaci vznikl nový projekt Peníze v roušce. Diskusní webový portál, kde se lidé mohou ptát na dotazy ze světa osobních i podnikatelských financí a dozvědět se, jak v této době ochránit svoje peníze. Na konkrétní dotazy budou odpovídat odborníci z Finanční akademie, která již 18 let hodnotí finanční produkty v soutěži Zlatá koruna.

Posouzení zdravotní způsobilosti po skončení nouzového stavu

Nahrazení tzv. vstupní lékařské prohlídky čestným prohlášením po skončení nouzového stavu se ruší. Zároveň platí mimořádné opatření, na základě kterého se platnost čestných prohlášení u některých zaměstnanců prodlužuje i na omezenou dobu po skončení nouzového stavu.

Vláda opět rozbíhá programy řízené ekonomické migrace

Česko na 27 zastupitelských úřadech obnovilo přijímání žádosti o pobytová oprávnění v rámci Programu pro klíčový a vědecký personál, a dále k příjmu žádostí o pobytová oprávnění v rámci Programu pro vysocekvalifikované zaměstnance a Programu pro kvalifikované zaměstnance, pokud se jedná o pracovníky ve zdravotnictví nebo v sociálních službách.

Česko otevírá hranice pro vybrané pracovníky ze zemí mimo EU

Od 11. května 2020 se začaly hranice České republiky otevírat i pro vybrané kategorie cizinců ze třetích zemí. Od 18. 5. jsou Program vysoce kvalifikovaný zaměstnanec a Program vědecký a klíčový personál  nově otevřené bez profesního omezení.