Medová cesta u Spolany: Včelaři otevírají naučnou stezku

Stezka začíná u čtvrté vrátnice výrobního areálu Spolany (autobusová zastávka Libiš, Spolana 4), pokračuje dále přes přírodní rezervaci Černínovsko a končí v obci Libiš. Včelaři jsou v neratovickém výrobním závodě aktivní od roku 2018. Od té doby včelaři obhájili za všechny ročníky jejich působení zlatou medaili v soutěži Český med, která je udělována za jeho vynikající kvalitu, chuť a další blahodárné vlastnosti.

20231221 TZ Spolana Vceli stezka 1

"Máme radost, že toto tradiční řemeslo můžeme na pozemcích našeho areálu hostit a včelaře v jejich činnosti podporovat. Za jejich úsilím jsou vidět také výsledky v podobě již pošesté v řadě obhájené zlaté medaile, kterou za výbornou kvalitu medu získali včelaři v soutěži Český med," říká Piotr Kearney, jednatel společnosti Spolana.

Stezka určená široké veřejnosti příchozím návštěvníkům ukáže různé zajímavosti z oboru včelařství i o včelách samotných. Do budoucna se navíc počítá s doplněním včelí naučné stezky o další prvky se včelí tématikou, přibýt mát tak např. včelí klát, neboli úl vyřezaný ze smrkového nebo jedlového špalku. Spolana doposud umožňovala nahlédnout pod pokličku tohoto tradičního řemesla pouze dětem z místních základních škol. Ty se pravidelně před létem účastní medobraní, při kterém děti včelařům pomáhají se stáčením medu a zároveň se od nich učí postupům a zajímavostem při jeho získání.

20231221 TZ Spolana Vceli stezka 2

„Za vybudováním stezky stojí velké úsilí, ale máme velkou radost, že se nám s podporou Spolany podařilo tento krásný vzdělávací projekt realizovat. Každý, kdo má zájem spojit návštěvu přírody s poznáním mnoha zajímavostí ze světa včelařství a života včel, teď může naučnou cestu navštívit,“ Antonín Šlajs, jednatel Českého svazu včelařů, základní organizace Libiš.

Spolana je v podpoře okolního životního prostředí velmi aktivní.

Ve spolupráci s neratovickou organizací Českého rybářského svazu pravidelně vysazuje do Labe různé druhy ryb (např. kapry, štiky nebo candáty) a ve spolupráci s neziskovou organizací ALKA Wildlife se stará o sokola stěhovavého pravidelně hnízdícího v areálu Spolany. Okolí výrobního areálu, zejména dočišťovací nádrž, je i vyhledávaným útočištěm řady chráněných a ohrožených živočišných druhů. Čistotu areálu potvrzuje přítomnost vydry říční, čírky obecné, ledňáčka říčního nebo pstruha obecného, tedy živočichů vysoce citlivých na kvalitu životního prostředí.

  • SPOLANA s.r.o. je jednou z největších chemických společností v České republice a jediným českým výrobcem PVC a kaprolaktamu. Produkuje také síran amonný a kyselinu sírovou. Zaměstnává více než 700 lidí. Od roku 2016 je Spolana vlastněna skupinou ORLEN Unipetrol. Skupina ORLEN Unipetrol je největší rafinérskou a petrochemickou společností v Česku. Zaměřuje se na zpracování ropy a na výrobu, distribuci a prodej pohonných hmot a petrochemických produktů – zejména plastů a hnojiv. Ve všech těchto oblastech patří k významným hráčům na českém i středoevropském trhu. Do skupiny ORLEN Unipetrol spadají rafinérie a výrobní závody v Litvínově a Kralupech nad Vltavou, společnost Paramo v Pardubicích, neratovická společnost Spolana a dvě výzkumná centra v Litvínově a Brně. Součástí ORLEN Unipetrolu je i síť čerpacích stanic ORLEN v Česku, na Slovensku a v Maďarsku. ORLEN Unipetrol je v České republice jedna z největších firem z hlediska obratu. Zaměstnává téměř 6 000 lidí. ORLEN Unipetrol je kromě rozvoje podnikání hrdý na to, že je společensky odpovědnou společností. Proto věnuje stejnou míru pozornosti iniciativám zaměřeným na kultivaci a podporu udržitelného rozvoje, vzdělávání, místních komunit a životního prostředí. V roce 2005 se ORLEN Unipetrol stal součástí skupiny ORLEN, která je největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě.
kategorie Z členské základny
zpět