Kraje pro bezpečný internet

To nejzajímavější pro podnikatele z dění ve Středočeském kraji a v Praze v prvních měsících tohoto roku.

Studenti nechtějí pracovat za patnáct tisíc hrubého. Spuštěny inovační vouchery. Kraj uspořádal konferenci pro bezpečný internet 2017. Zvýšení minimální mzdy může přinést komplikace.  Cizinci plní pracovní trh. Jaký je stav nezaměstnanosti? Co si zajít do práce jenom na čtyři dny?  České odbory jsou pro. Svaz průmyslu a dopravy ČR zaznamenal významné úspěchy při prosazování zájmů zaměstnavatelů. Jak firmy pronikají do politiky? To vše a řadu dalších zajímavostí naleznete v našem stručném přehledu o dění v Praze a Středních Čechách.

Studentům roste sebevědomí, za patnáct hrubého už pracovat nechtějí

V posledních letech výrazně ubylo studentů, kteří by byli ochotní nastoupit do zaměstnání za nízkou mzdu. Rozsáhlý průzkum mezi studujícími a absolventy ukázal, že převážná část respondentů považuje za minimální přijatelnou nástupní mzdu částku v rozmezí sedmnáct a půl tisíce až dvacet tisíc korun hrubého. Více…

Spuštěny inovační vouchery

Středočeský kraj rozdělí mezi firmy a živnostníky celkem 5 mil. Kč na zvýšení jejich spolupráce s vysokými školami a výzkumnými organizacemi. Až 150 tis. Kč můžou tak žádat středočeští podnikatelé na zlepšení svého produktu či služby. Projekty bylo možné registrovat u Středočeského inovačního centra (SIC) do 28. dubna 2017. Více…

Středočeský kraj uspořádal celostátní odbornou konferenci „Kraje pro bezpečný internet 2017

Bezpečnostní a internetoví experti z celé České republiky diskutovali o aktuálních problémech komunikace na internetu na odborné konferenci „Kraje pro bezpečný internet (KPBI) 2017“, která se pod záštitou hejtmanky Středočeského kraje Jaroslavy Pokorné Jermanové (ANO 2011) uskutečnila 7. února 2017 na Krajském úřadě Středočeského kraje. Více…

Placení pojistného: Zvýšení minimální mzdy může přinést komplikace

Zvýšení minimální mzdy každoročně potěší zaměstnance s nejnižšími příjmy, komplikace ale může přinést těm, kdo si přivydělávají na dohodu o provedení práce nebo o pracovní činnosti, uvedl portál BusinessInfo.cz. Takových lidí je přitom v Česku zhruba 1,5 milionu. Práci na zmíněnou dohodu využívá i řada osob samostatně výdělečně činných (OSVČ). Více…

Cizinci plní český pracovní trh. Za dva roky přibylo 120 tisíc gastarbeiterů

České firmy se rok od roku více spoléhají na pomoc gastarbeiterů. Loni v tuzemských firmách pracovalo přes 382 tisíc cizinců, což je o šedesát tisíc více než předloni. Za poslední dva roky jejich počet stoupl o téměř 123 tisíc. Nejrychleji přibývá Maďarů, Rumunů, Ukrajinců a Bulharů. Česko se v posledních letech stalo oblíbenou destinací gastarbeiterů, přitom ještě v letech 2012 a 2013 počet cizinců v zaměstnaneckém poměru klesal. Prudký nárůst je nejspíš odrazem překotného ekonomického růstu a přibývání zakázek ve firmách. České hospodářství je jedním z nejrychleji rostoucích v Evropě. Více…

Nezaměstnanost mírně narostla, pozitivní trend se ale nezmění

V lednu v Česku mírně přibylo nezaměstnaných. Jde ovšem zřejmě jen o sezonní výkyv. Ve srovnání s loňským prvním měsícem roku je lidí, kteří nemají práci, o desítky tisíc méně. V rámci EU zůstává Česká republika zemí s nejnižší nezaměstnaností. K 31. lednu 2017 evidoval Úřad práce ČR více než 389 tisíc uchazečů o volné místo, což je nejnižší číslo od roku 2008. Loni v lednu nemělo práci více než 465 tisíc lidí. Nezaměstnanost stoupla z prosincových 5,2 na 5,3 procenta. Volných pracovních míst je v tuzemsku aktuálně téměř 136 tisíc. Více…

Do práce jen na čtyři dny? České odbory jsou pro plošné krácení pracovního týdne

Kalouskova TOP 09 rozproudila debatu o tom, kdy a za jakých podmínek bude Česko připraveno na přechod na čtyřdenní pracovní týden. Ekonomové jsou spíše proti, i když dle některých k tomu doba kvůli výraznější automatizaci a robotizaci ve výrobě spěje. Jak vidí situaci odbory? Šéf ČMKOS Josef Středula tuto možnost nevylučuje. On sám je však pro plošné zkracování pracovní doby. Ne jen v některých odvětvích. Více…

Svaz průmyslu a dopravy ČR zaznamenal loni při prosazování zájmů zaměstnavatelů významné úspěchy

Loňská jednání Svazu průmyslu a dopravy ČR se v rámci Rady hospodářské a sociální dohody ČR (RHSD), i mimo tuto hlavní platformu sociálního dialogu, nesla v duchu několika ústředních témat, mezi něž patřily zejména trh práce, oblast výzkumu, vývoje a inovací, vzdělávání, novela stavebního zákona, novela zákona o zadávání veřejných zakázek, surovinová politika, problematika insolvenčních řízení, doprava a dopravní infrastruktura, digitální agenda, státní rozpočet a evropské fondy. Více…

Evropské fondy zažívají nejhorší období v historii. Firmy proklínají politiky

Zástupci jednotlivých ministerstev slibovali, že se již nebudou opakovat chyby z předchozích let. Místo slibovaného zlepšení však současné problémy překonávají v tom negativním vše, co firmy v tuzemsku zažily. Zprávu uvedl portál BusinessInfo.cz. Evropské fondy měly být pro české firmy vítanou příležitostí jak financovat rozvoj perspektivních projektů. Dobrá myšlenka se však kvůli chybám tuzemských politiků a neschopnosti úředníků stala pro manažery domácích podniků černou můrou. Pro celou českou ekonomiku je současný stav obrovskou konkurenční nevýhodou. Ve vyspělých zemích na západ od našich hranic se totiž firmy s podobným břemenem nemusí potýkat. „Je to, bohužel, náš český vynález,“ podotýká Richard Lev, člen představenstva Erste Grantika Advisory. Více…

David Vondrák
/
kategorie Svaz v regionech
zpět