Zpráva Evropské komise o zaměstnanosti v Evropě 2008

„V rozbouřených vodách registrován stabilní kurs“

Dne 18. listopadu představila Evropská komise svou v pořadí již dvacátou Zprávu o zaměstnanosti v Evropě. Zpráva je jedním z hlavních nástrojů Generálního ředitelství pro zaměstnanost, sociální věci a rovné příležitosti pro analýzu zaměstnanosti a vývoje na pracovních trzích v Evropské unii, přidružených a kandidátských zemích. Spolu se Společnou zprávou o zaměstnanosti je tento analytický a statistický materiál považován za klíčový nástroj v implementaci Strategie zaměstnanosti v Evropě.

Současná krize klade na obyvatele Evropy nové nároky a na členské země požadavky na krátkodobá opatření, která by okamžitě reagovala na ekonomické a sociální potřeby, na opatření, která strukturálně připraví pracovní trhy v Evropské unii na výzvy 21. století. Jednou z nich je bezpochyby demografický výhled s postupným poklesem nabídky práce. Hlavním zdrojem hospodářské expanze se tak stává imigrace, která bude i v budoucnu významně přispívat k vykrývání nedostatku pracovních sil, což bude klást další nároky na relevantní politiky.

Zpráva sleduje výkonnost pracovních trhů v Evropské unii z globální perspektivy i perspektivy jednotlivých členských zemí a růst zaměstnanosti a produktivity práce. Zvláštní akcent klade na dopady migrace z třetích zemí na evropské trhy práce a její přínosy. Analyzuje příčiny migrace ze třetích zemí a aktuální trendy, sleduje postavení migrantů na trzích práce i jejich schopnosti a dovednosti a věnuje pozornost i vývoji politik v oblasti migrace a integrace cizinců na úrovni členských zemí.

Další část zprávy se zabývá geografickou mobilitou pracovní síly v kontextu rozšíření Evropské unie, jejím rozsahem, stimuly a dopady nejen v ekonomické oblasti. Využí domácích zrojů pracovní síly tak i přes rostoucí význam migrace z třetích zemí zůstává hlavní otázkou. To si žádá lepší pochopení trendů, požadavků na schopnosti a dovednosti pracovních sil a zajištění geografické mobility v rámci Evropské unie tak, aby bylo možné pracovní sílu, která je k dispozici, efektivněji využít. Důkazem je i velmi kladná zkušenost z posledních rozšíření Unie.

Zvláštní kapitola je věnována měření kvality zaměstnanosti v Evropské unii a pracovních míst, celoživotnímu vzdělávání a předvídání potřebných schopností jak v Evropské unii, tak v USA.

Zpráva ilustruje přidanou hodnotu koordinovaného přístupu na úrovni Evropské unie a přínosy, které členským zemím plynou ze sdílení zkušeností a učení se jeden od druhého. 

Marta Blízková
Mezinárodní organizace a EU

kategorie Evropská komise
zpět