Média a SP ČR 29.11.2013

 .

 

Server Týden.cz citoval v článku o snaze ministerstva průmyslu řešit nezaměstnanost v ČR viceprezidenta SP ČR Pavla Juříčka:

 

Plán ministerstva na řešení nezaměstnanosti? Víc peněz firmám
tyden.cz | 28.11.2013

Ministerstvo práce přichází s dalším plánem, jak snížit vysokou nezaměstnanost v některých okresech České republiky. Firmám, které tam vytvoří nová pracovní místa, slibuje na každé z nich příspěvek dosahující stovek tisíc korun.

Ministerstvo práce přichází s dalším plánem, jak snížit vysokou nezaměstnanost v některých okresech České republiky. Firmám, které tam vytvoří nová pracovní místa, slibuje na každé z nich příspěvek dosahující stovek tisíc korun.

Opatření se týká regionů, kde je míra nezaměstnanosti o 50 procent vyšší než celostátní průměr. To znamená, že tam je bez práce minimálně 11,4 procenta lidí ve věku 15 až 64 let. Konkrétně se to dotkne okresů Bruntál a Karviná v Moravskoslezském kraji, Mostu, Chomutova a Ústí nad Labem v Ústeckém kraji a Jeseníku v Olomouckém kraji. "V těchto nejpostiženějších regionech České republiky je třeba nabízet atraktivnější investiční pobídky, aby byli investoři motivováni svůj projekt realizovat právě v těchto oblastech," konstatuje ministerstvo ve svém plánu.

Konkrétně by se podle něj měla zvýšit investiční pobídka na vytvoření jednoho pracovního místa z padesáti tisíc na dvě stě tisíc za jedno. "Podpora na vytvořené pracovní místo se vyplácí jednorázově a zaměstnavatel je povinen vytvořené pracovní místo udržet po dobu nejméně pět let, po celou dobu vyplácí zaměstnancům mzdu, ze které jsou odváděny daň z příjmů fyzických osob, pojistné na veřejné zdravotní pojištění a pojistné na sociální zabezpečení a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti, takže se investice státu do vytvoření pracovního místa několikanásobně vrátí," konstatuje ministerstvo.

Ministerstvo si od svého plánu slibuje vytvoření až 800 pracovních míst, která by nabídlo zhruba deset investorů. Ročně by to tak znamenalo pro státní rozpočet náklady ve výši 160 milionů korun.

Skutečným důvodem, proč s plánem ministerstvo přichází, je situace v Moravskoslezském kraji, kde chce OKD uzavřít důl Paskov. To by pro region mohlo znamenat až několik tisíc dalších nezaměstnaných. To koneckonců úřad přiznává i v důvodové zprávě. "Důvodem pro nabytí účinnosti dnem 1. ledna 2014 je s ohledem na usnesení vlády č. 732 ze dne 25. září 2013 především nutnost akutního řešení mimořádné ekonomické situace v Moravskoslezském kraji. Nečinnost v tomto ohledu by mohla vyvolat zásadní ekonomické dopady," konstatuje v důvodové zprávě.

"Je to dobrý krok, ale jde o to, abychom to dokázali dobře využít," konstatoval viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Pavel Juříček. Je to však prý nutné doplnit dalšími kroky, především zvýšenou propagací v zahraničí, která by dokázala přilákat především americké a čínské investory.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

O předání Ceny kvality udělované SP ČR perspektivním firmám informoval server Parlamentnílisty.cz:

SP ČR: Také zástupci byznysu udělili Cenu kvality
parlamentnilisty.cz | 28.11.2013

Zástupce SP ČR předal ve Španělském sále Pražského hradu ocenění v rámci Národní ceny kvality ČR v kategorii Perspektivní firma.

Svaz průmyslu a dopravy ČR společně s Konfederací zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR předal 26. listopadu ve Španělském sále Pražského hradu při udělování Národní ceny kvality ČR cenu pro Perspektivní firmu. Titul Perspektivní firma obdržel z rukou Jana Wiesnera, prezidenta Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR a současně člena představenstva Svazů průmyslu a dopravy ČR, TOP HOTELS GROUP, a.s.

“Tlak na vyšší kvalitu je patrný napříč podnikáním v naší zemi. Zástupce firem si jasně uvědomují, že kdo perspektivně nedosáhne na špičkovou kvalitu, jeho šance uspět na trhu budou výrazně padat,“ uvedl Jan Wiesner. Jak také poznamenal, Svaz průmyslu a dopravy ČR podporuje udělování Národní ceny kvalitu, jeho zástupci jsou členy Rady kvality České republiky.

Obdobně jako v jiných státech světa přijdou Národní ceny předat nejvyšší představitelé státu a další významné osobnosti veřejného života. Záštitu nad slavnostním večerem převzali prezident ČR Miloš Zeman, předseda Senátu Milan Štěch, premiér Jiří Rusnok a ministr průmyslu a obchodu Jiří Cienciala a také Svaz průmyslu a dopravy ČR.

Prestižní titul "Excelentní organizace" obdrželo Město Hranice, Městský úřad Hranice, Útvar odhalování korupce a finanční kriminality služby kriminální policie a vyšetřování a Městská část Praha 3, Městský úřad Prahy 3. V hodnocení získaly titul "Excelentní organizace" statutární město Chomutov, magistrát města CHomutova a Statutární město Prostějov, magistrát města Prostějova.

Za příkladný vztah ke společnosti a k naplňování principů udržitelného rozvoje získaly v Programu Národní ceny ČR za společenskou odpovědnost titul "Společensky odpovědná firma" VODAFONE Czech Republic a T-Systems Czech Republic. Ve veřejném sektoru získal právo užívat titul "Společensky odpovědná organizace" Městská část Praha 13, Městský úřad Prahy 13.

“Pro českou ekonomiku orientovanou na export je klíčovou otázkou konkurenceschopnost. Musíme se zaměřit na kvalitu, inovace, vysokou přidanou hodnotu, tedy na výsledky práce vysoce kvalifikovaných zaměstnanců a odborníků. Jen tak můžeme uspět,“ řekl ministr průmyslu a obchodu Jiří Cienciala. "Proto je důležité, že se naše firmy mají možnost poměřit s těmi nejlepšími v soutěžích s mezinárodním renomé, ke kterým Národní ceny kvality bezpochyby patří," dodal ministr.

"Národní ceny kvality jsou nesrovnatelné s kterýmkoli jiným oceněním firem. Model excelence EFQM, podle kterého se hodnocení provádí, umožňuje objektivně porovnávat všechny parametry výkonnosti podniku, bez ohledu na jeho velikost, nebo obor činnosti. Model odhalí silné stránky a oblasti pro zlepšování a umožní trvalé zlepšování. Proto se ekonomické výsledky firem, které se do Národních cen kvality zapojí, výrazně zlepšují," vysvětlil Robert Szurman, předseda Rady kvality ČR.

Právě využití Modelu excelence EFQM je pro účastníky nejvýznamnějším přínosem Národních cen kvality. Tento model, vyvinutý na zakázku největších evropských koncernů, je považován za nejúspěšnější manažerský nástroj současnosti. Podle nezávislých studií zlepšuje jeho dlouhodobé používání ekonomické výsledky firem o desítky procent.

Ve srovnání s vyspělými zeměmi Evropy Česká republika zatím v nasazování Modelu excelence EFQM výrazně zaostává. Hybnou silou zavádění jsou zejména firmy se zahraničními vlastníky, které jeho výhody dobře znají od svých mateřských společností. Přitom, díky podpoře Ministerstva průmyslu a obchodu, mohou čeští podnikatelé model aplikovat s minimálními náklady, nebo využít jeho zjednodušené varianty START a START Plus.

Další důležitou oblastí, kde mají mnohé české firmy co dohánět, je Společenská odpovědnost organizací (CSR). Pro podniky, které si význam společenské odpovědnosti uvědomují, připravila Rada kvality dva programy usnadňující zavedení politiky CSR. Na regionální úrovni je to “Cena hejtmana za společenskou odpovědnost“ a pro firmy celostátního významu “Národní cena ČR za společenskou odpovědnost“. Účast v kterémkoli z nich znamená nejjednodušší a nejefektivnější cestu k zavedení funkčního konceptu Společenské odpovědnosti organizací.

Kromě ocenění v Programech Rady kvality ČR byla na slavnostním večeru předána i další ocenění: Cena Anežky Žaludové, Manažer kvality roku 2013, Cena za publicistický přínos v oblasti kvality, Ekoznačka EU, Česká kvalita - Czech Made, Certifikát managementu CSR a Ocenění za dlouhodobou spolupráci.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

HR management informoval o snaze SP ČR zlepšit stav technického vzdělávání v zemi:

NSK přichází do praktického života
HR management | 29.11.2013

Od roku 2002 do roku 2013 ubylo podle ČSÚ 20 tisíc žáků vstupujících do středního vzdělávání a tento pokles bude nadále pokračovat.
Alarmující je dlouhodobý nedostatek technicky kvalifikovaných pracovníků především ve strojírenství, elektrotechnice, telekomunikacích a IT.

Naopak pobočky Úřadu práce ČR jsou přeplněny vysokoškoláky, uplatnění v praxi těžko hledají také absolventi některých učňovských oborů, například v textilním průmyslu nebo v některých stavebních oborech.
Jedním z řešení této situace je Národní soustava kvalifikací (NSK), jež představuje užitečný nástroj k řešení neuspokojivé situace na trhu práce. Tvůrci profesních kvalifikací jsou přímí zástupci zaměstnavatelů sdružení do sektorových rad a jejich činnost zastřešuje konsorcium Hospodářské komory ČR, Svazu průmyslu a dopravy ČR a společnosti TREXIMA, spol. s r.o. V současné době aktivně pracuje 29 sektorových rad, v nichž je aktivně zapojeno 2000 odborníků. Tak je kompletně a reprezentativně pokryto celé národní hospodářství České republiky.

KUDY DO PRAXE
Národní soustava kvalifikací postupně přichází i do praxe. Prostřednictvím autorizovaných osob se začínají uskutečňovat kvalifikační zkoušky a lidé získávají certifikáty k novým profesím. Klienty pro NSK nejsou zdaleka jen nezaměstnaní, ale např. i všichni ti, kteří si doplňují (obnovují, aktualizují) či mění kvalifikaci, případně pouze potřebují o tom, co umějí, získat doklad.
Jak říká Jan Peška, zástupce hlavního manažera projektu NSK z Národního ústavu vzdělávání: „Pro nás jsou klíčovým partnerem pro rozběhnutí celého systému úřady práce. Ty mohou zásadně pomoci šířit povědomí o NSK mezi občany, zejména pro „hromadně se opakující“ pozice nižších kvalifikačních úrovní, tedy takové, které jsou prostřednictvím ÚP nejvíce poptávány. Aktuálně jednáme s vedením ÚP o možnostech zajištění metodické a informační podpory jejich pracovníků, připravujeme specializovanou konferenci o NSK pro pracovníky ÚP.“
Významným „kanálem“ uchazečů o zkoušku k autorizovaným osobám jsou však také školy, ideálně ty, které působí jako tzv. vzdělávací centra, která se věnují nejen tradičnímu počátečnímu (školnímu) vzdělávání, ale i kariérnímu poradenství a vzdělávání dospělých.
K širšímu zavádění kvalifikačních zkoušek přispívá i legislativa. Např. největší počet zájemců o zkoušky byl zaznamenán u profesní kvalifikace strážný, vedl k tomu předpis, který nařizuje absolvování této zkoušky pro všechny pracovníky ve strážních a hlídacích službách.
Jako další motivační faktory pro složení zkoušek je možné uvést zvýšení platu, získání nového místa, splnění požadavků zaměstnavatele, nezaměstnanost a hledání nového uplatnění na trhu práce, zákonné ustanovení pro danou profesi, doplnění vzdělání…
Zkoušky z profesních kvalifikací jdou napříč různými obory, hlásí se nejen lidé do dělnických profesí, ale absolvovala je již například řada lektorů dalšího vzdělávání.

CHTĚL JSEM SI OVĚŘIT SVÉ ZNALOSTI
Zatím ojedinělé osvědčení profesní kvalifikace manažer kvality získal při zkouškách doc. Dr. Ing. Ivo Formánek: „O možnosti zkoušky jsem se dozvěděl na základě vlastní iniciativy. Problematice kvality se věnuji dlouhodobě a ve své praxi jsem si mnohokrát ověřil, jak je tato oblast pro úspěch firmy důležitá, dělá-li se poctivě. Abych sobě a svému okolí i po formální stránce dokázal, že kvalitě a problémům s ní spojeným rozumím, obrátil jsem se na DTO CZ, s.r.o. v Ostravě s dotazem, zda existuje zkouška, která by byla dostatečně obsáhlá a dostatečně obtížná k tomu, aby její úspěšné absolvování znalost principů kvality jednoznačně prokazovalo. Doporučena mi byla zkouška Manažer kvality, kód: 62-001-T v NSK, kvalifikační úroveň NSK - EQF: 7. Protože daná zkouška vyhovovala mému zaměření i mým požadavkům, rozhodl jsem se ji absolvovat.
Na zkoušku jsem se připravoval od září 2012 a absolvoval jsem ji v únoru 2013. Díky tomu, že se danou problematikou již roky zabývám a mám i mnoho praktických zkušeností, mohl jsem se připravovat samostudiem, jen s několika konzultacemi. Zkouška trvala celkem 8 hodin a skládala se z písemných testů, ústní zkoušky a obhajoby studie týkající se zavádění systému řízení kvality projektů v nadnárodní firmě. Myslím, že myšlenka NSK je velmi dobrá. Téměř každý z nás alespoň jednou či dvakrát změní své profesní zaměření, svou odbornost. NSK tak nabízí možnost dosáhnout formálního vzdělání a uznání i v jiném profesním oboru, než který jsme studovali.
Podmínkou kredibility NSK však je, aby si zkoušky v rámci NSK udržely svou vysokou kvalitu. Pokud by náročnost a odborná úroveň těchto zkoušek poklesla, stala by se NSK zcela zbytečnou. Dosaženému a prokázanému vzdělání by nikdo nevěřil.“

AUTORIZOVANÉ OSOBY
Pro většinu profesních kvalifikací jsou autorizovanými osobami školy, a to zejména v oblastech, kde existuje související „školní“ příprava. Naopak např. pro profesní kvalifikaci Strážný jsou autorizovanými osobami spíše subjekty působící primárně v oblasti výkonu profese. Nezanedbatelnou část autorizovaných osob však představují různé cechy, asociace, svazy, které případně spolupracují se školami -sami zajišťují know-how a zkoušející, škola pak vzdělává a poskytuje zázemí pro zkoušky.
Zkoušky v současné době mohou probíhat v jedné ze 496 profesních kvalifikací, bylo uděleno celkem 2 797 autorizací, celkem máme 690 autorizovaných osob, mnohé subjekty jsou tedy autorizované pro více kvalifikací. Některé se ověřování dle zákona č. 179/2006 Sb.
věnují ve velkém rozsahu - nejvíce profesních kvalifikací (84) autorizuje Integrovaná střední škola Cheb, následuje Hospodářská komora České republiky (71) a Střední škola potravinářská, obchodu a služeb Brno (64).

USNADNÍ NSK PRÁCI PERSONALISTŮM
NSK šetří personalistům čas a je zárukou kvality - díky zákonu č. 179/2006 Sb., o ověřování a uznávání výsledků dalšího vzdělávání, mají personalisté k dispozici nový nástroj pro svou každodenní práci. Standardy profesních kvalifikací mohou být využívány v kombinaci se stávajícími personálními systémy. Daleko efektivnější je však využití pro již neexistující či nedostatkové profese, které nejsou popsány vůbec (příp. jsou stávající popisy zastaralé). Národní soustava kvalifikací pomáhá při náboru a výběru zaměstnanců, při rozvoji zaměstnanců, v systémech řízení i při ověřování kvality NSK v roli Autorizované osoby.
V průběhu letošního roku byly čestným certifikátem za využívání principů Národní soustavy kvalifikací v praxi oceněny některé firmy.

Jiří Janda
/
kategorie Psali o nás - Monitoring tisku
zpět