Veřejné rejstříky po 1.1.2014

Od ledna 2014 bude existovat nový systém veřejných rejstříků.

Ve Sbírce zákonů vyšel pod č. 304/2013 Sb. zákon o veřejných rejstřících právnických a fyzických osob (ZoVR), který s účinností od 1.1.2014  zavede společnou úpravu pro rejstříky obchodní, spolkový, nadační, ústavů, společenství vlastníků jednotek a obecně prospěšných společností s tím, že tam, kde je to třeba, stanoví odchylky pro různé formy právnických osob. Tento zákon sjednocuje doposud roztříštěnou právní úpravu a měl by přinést zrychlení zápisů do veřejných rejstříků a snížení administrativní zátěže.  

Tento zákon přináší mimo jiné tyto novinky:

  • návrh na zápis - lze podat v listinné i elektronické podobě. Návrh na zápis v elektronické podobě musí být podepsán uznávaným elektronickým podpisem nebo zaslán prostřednictvím datové schránky osoby, která návrh na zápis podává.
  • okruh skutečnosti, které se do obchodního rejstříku zapisují se rozšiřuje  -  např. u společnosti s ručením omezeným se zapisuje druh obchodního podílu a s ním i popis práv a povinností s ním spojených, dále se nově zapisuje adresa bydliště statutárního orgánu, společníka společnosti s ručením omezeným, popř. jediného akcionáře akciové společnosti, liší – li se od místa trvalého pobytu.
  • lhůty pro rozhodnutí o návrhuna zápis a jeho provedení. Nadále platí, že rejstříkový soud provede zápis nebo rozhodne o návrhu ve lhůtě stanovené jiným zákonem, jinak nejpozději do 5 pracovních dnů, avšak např. v případě návrhu na zápis přeměny právnických osob tak učiní bez zbytečného odkladu. Z tohoto lze dovodit, že se zápisu přeměny již nelze domáhat fikcí zápisu po uplynutí lhůty 5 pracovních dní.
  • soud provede zápis, aniž by o tom vydal rozhodnutí (tzv. přímý zápis), v případech, kdy mají navrhované zapisované skutečnosti podklad v přiloženém notářském zápisu. Nově mohou být tedy takto zapsány i skutečnosti, u nichž je vznik, změna nebo zánik podmíněn zápisem do rejstříku.
  • zápis notářem.  Absolutní novinkou je to, že notář může provést přímý zápis (on line) do obchodního rejstříku v těch případech, kdy mají zapisované skutečnosti podklad v notářském zápisu a kdy byly notáři předloženy všechny listiny, které je třeba pro zápis do rejstříku nebo pro založení do sbírky listin doložit a osoba oprávněná k podání návrhu na zápis o to požádá. K zápisu do obchodního rejstříku je oprávněn pouze ten notář, jenž sepsal podkladový notářský zápis (tj. notářský zápis pro zápis do veřejného rejstříku nebo o rozhodnutí orgánu právnické osob), nebo případně všechny existující podkladové notářské zápisy a notářské zápisy o osvědčení (osvědčuje právní jednání uskutečněná po tom právním jednání, o kterém je podkladový notářský zápis). Zápis notářem přináší několik výhod, z nichž nejvýraznější bude zřejmě zrychlení rejstříkové agendy, protože nebude nutno sepisovat formulář, veškeré listiny jsou předkládány přímo notáři, který si ihned vyžádá jejich případné doplnění (nedochází tudíž k zasílání výzev soudem a následnému prodlužování lhůt pro zápis do rejstříku). Kromě toho má notář přístup do veřejného rejstříku odkudkoliv, čili není nutno podávat návrh na místně příslušném pro daný rejstříkový soud. Služba u notáře bude zpoplatněna, ale zápis prostřednictvím notáře nebude povinností ale volbou.

Jitka Hlaváčková

sekce zaměstnavatelská

 

Jitka Hlaváčková
/
kategorie Právní infoservis
zpět