Prezidenti BUSINESSEUROPE : Politici - zachraňte euro a pomožte podpořit růst

  Jaroslav Hanák se v Kodani zúčastnil výročního setkání šéfů 40 národních zaměstnavatelských svazů.  .

Lídři evropského průmyslu a podnikání adresovali červnové Radě EU požadavek, aby podpořili růst ekonomiky a tvorbu pracovních míst. Požadují také stabilizaci Eura, jako předpokladu úspěšného podnikání v Evropské unie a budoucí prosperity Evropy.

Prezidenti čtyř desítek největších a nejsilnější podnikatelských a zaměstnavatelských svazů Evropy, sdružených v Konfederaci evropského podnikání /BUSINESSEUROPE/, jejímž členem je také Svaz průmyslu a dopravy ČR, vyzvali dnes při jejich výročním setkání v Kodani evropské politiky k účinnějším opatřením na záchranu evropské ekonomiky. Jak totiž vyplývá z aktuálně publikovaného Ekonomického výhledu BUSINESSEUROPE / June 2012 Economic Outlook /, který byl podkladem pro diskusi prezidentů, Evropě se nepodařilo odrazit ode dna a letos jí čeká stagnace. Ani výhledy na příští rok nejsou příliš optimistické, zejména dojde k nárůstu míry nezaměstnanosti v celé EU 27 na 10,8 %. Zpráva poukazuje na prohlubování diferenciace ekonomik jednotlivých zemí a zdůrazňuje rizika a nejistotu, která tíží evropské ekonomiky.

Informaci o prognóze BUSINESSEUROPE lze najít na

http://www.spcr.cz/files/cz/media/sp_info/outlook.pdf

Prezidenti členských svazů BUSINESSEUROPE přijali společné memorandum, jehož hlavním závěrem bylo, že fiskální disciplína a strukturální reformy nestojí proti sobě, naopak musí být komplementární. Lídři evropského byznysu poukázali na nutnost stabilizace finančních trhů a vyjádřili podporu dalšímu posílení Evropského stabilizačního mechanismu (ESM), větší integraci evropských finančních trhů a zopakovali svůj podmíněný postoj k eurobondům.

Není pochyb o tom, že 20 milionů velkých, středních a malých podniků v Evropské unii je hlavním motorem růstu a zaměstnanosti v Evropě. Stabilní Evropa je důležitá jak pro podniky, tak pro občany. Přístup podniků k financím musí být zajištěn. Posílena musí být i spolupráce s klíčovými globálními hráči. Naše poselství dnes je – směřovat k růstu,“ řekl ve svém projevu Jürgen Thumann, president BUSINESSEUROPE.

Za Svaz průmyslu a dopravy ČR se výročního setkání účastnil jeho prezident Jaroslav Hanák. „Evropské problémy se nás bytostně dotýkají, ať už jde o fiskální politiku, investice, podnikatelské prostředí. Jsme na jedné lodi a Evropa si jasně musí uvědomit, že nelze jen zacpávat díry, ale jsou nutná společná a koncepční řešení. S fiskální odpovědností a strukturálními reformami se však musí začít především na národní úrovni. Každý nese díl odpovědnosti,“ prohlásil Jaroslav Hanák s tím, že Svaz podporuje přijaté memorandum a návrhy opatření. Současně poukázal na to, že kultivace podnikatelského prostředí v každé z členských států může přispět ke konkurenceschopné a pro investory a obchodní partnery atraktivní Evropě jako celku. „Jako nejvýznamnější sdružení zaměstnavatelů v ČR jsme připraveni podpořit Agendu růstu a zaměstnanosti a nevrhnout nezbytné kroky pro Českou republiku,“ dodal Jaroslav Hanák.

Hostem jednání byla předsedkyně dánské vlády Helle Thorning-Schmidt, která zhodnotila výsledky končícího dánského předsednictví. Dvěma významnými mezníky v pořadí již sedmého předsednictví Dánska v EU byl mimořádný summit 30. ledna završený přijetím Evropského fiskálního paktu a Summit o růstu dne 23. května. Podnikatelé a zaměstnavatelé očekávali od dánského předsednictví zejména dotažení negociačního balíčku k příštímu víceletému finančnímu rámci a posun v realizaci potenciálu opatření Aktu pro jednotný trh.

Helle Thorning-Schmidt u příležitosti jednání šéfů evropských svazů řekla: Vaši dnešní diskusi považuji za extrémně důležitou. Je nezbytné vést jednání o současné situaci a o tom, jak dostat Evropu z krize. Nesmíme situaci podcenit. My, politici musíme přijmout nezbytná řešení pro tuto vážnou situaci. Nemůžeme ale zajistit růst a zaměstnanost bez zapojení a přispění evropské podnikatelské komunity.“

Diskuse z pléna se zaměřila především na politiku Unie v oblasti energetiky a klimatu a zejména na nedávno dosaženou shodu u směrnice o energetické účinnosti. Mnoho národních svazů není přesvědčeno, že nastala správná doba přijímat opatření, která budou mít nepříznivý dopad na evropský průmysl. President největšího průmyslového svazu Německa / BDI / Hans-Peter Keitel poukázal na rizika těchto snah: Mohlo by se zdát, že tento evropskými politiky řízený růst je tou nejjednodušší cestou z krize. Tak jednoduchá tato cesta pro evropské podniky nebude.“

V jednacím sále nicméně převládala pozitivní atmosféra. Evropský byznys vyjádřil společný závazek na podporu růstu v Evropě a jednomyslně podpořil Kodaňské memorandum adresované červnové Radě EU. Jako svůj příspěvek na podporu růstu v EU prezidenti největších podnikatelských svazů v Evropě připravují Agendu pro růst a zaměstnanost, která bude obsahovat konkrétní akce na podporu růstu a zaměstnanosti v EU. Agenda bude projednána s lídry krátce před červnovým summitem EU.

 

 

Celý text poselství BUSINESSEUROPE:

 

More Growth and Jobs in the European Union

Message to the Danish Prime Minister, Mrs Helle Thorning-Schmidt at Council of Presidents in Copenhagen on 15 June 2012

Enterprises of all sizes and all sectors are the main drivers for growth and jobs in Europe.

Political determination and leadership is needed to reassure the financial markets that Europe is united and committed to safeguard the euro and recreate growth.

There is no opposition between growth and budget consolidation. They are in fact closely interlinked as sound public finances are required for long-term sustainable growth.

Consequently, the highest level of political commitment to structural reforms in all Member States and swift implementation of the country-specific recommendations of the European Commission are paramount to bring Europe out of the crisis.

Safeguarding the Euro

A stable Euro is key to the success of European businesses and the future prosperity in Europe. No growth strategy is therefore complete unless it reinforces trust in the Euro and includes concrete steps towards deeper political integration.

Europe needs a well functioning banking sector. The fragile state of a part of the European banking sector poses an eminent threat to the European economy as a whole. Reliable banks underpin consumer confidence and consumption and provide companies with access to finance for investment in production.

BUSINESSEUROPE supports the vision of greater integration of financial markets within Europe and calls on the EU leaders to swiftly and immediately take the necessary actions to safeguard the European banking sector.

Action should be taken both by using the existing available tools and by considering other means which can effectively stabilize European banks and protect the entire Eurozone.  In this respect allowing the European Stability Mechanism (ESM) to lend directly to financial institutions is an option to be considered, conditionally upon the ESM having the necessary legal competence to impose strict conditions and the necessary means to do oversight.

Greater fiscal integration in the Euro Area should also be a long-term aspiration. Conditional upon transfer of significant national budgetary authority to the European level, the proposal of Eurobonds could be considered in the long-term. Collectively guaranteeing public debt in the Euro Area must however not undermine financial market pressure for fiscal consolidation and structural reforms.

Concrete actions for growth and jobs

Governments and EU institutions need to adopt policies that support private sector-led growth. European companies need an effective supply side policy supporting their development and enhancing their investments in future markets. BUSINESSEUROPE would like to stress the following key elements to restore growth in Europe:

·          Consolidate  public finances

Getting public budgets under control is key to restore financial stability and growth in Europe. Balanced budgets are therefore not the alternative, but a requirement for financial stability and hence long-term growth. Prioritization of public spending will help restore balanced public budgets. Public spending should be moved away from passive financial support, creating room for investments in research and education, infrastructure and other areas that create sustainable growth. BUSINESSEUROPE urges Member States to further accelerate the reform agenda and irrevocably commit to the country-specific recommendations of the European Commission arising from the European Semester.

·          Carry out structural reforms

Structural reforms will increase productivity, lower production costs and improve innovation performance, hence improve the European competitiveness. Strong reform efforts consequently have to be made across the board. These include overhaul of tax systems, health sector, pension system and wage setting mechanisms.

Reform of labour market rigidities must continue. In order to increase employment, in particular for the young, we need a flexible European labour market where non-wage labour costs do not inhibit job creation and where education systems are reformed in order to provide the competences needed on the labour market.

·          Improve the single market

European companies are still faced with a multitude of de facto borders and administrative burdens. The Single Market must be expanded and integrated more to avoid this. A supportive business environment includes world class transport infrastructure and communications networks. Also, investment in European energy infrastructure is needed. A fully connected European energy infrastructure will help to ensure sufficient and affordable energy supply.

·          Increase investment and ensure access to finance

Companies experience difficulties in accessing finance. More effort to correct this is needed. All the more it is important to stabilize the banking sector. Strengthening the European Investment Bank (EIB) by means of EU’s structural funds should be explored further. A stronger EIB will have a positive effect on growth as EIB would be able to increase its loans to small and medium-sized enterprises, and make it more attractive for private investors to invest in economically viable large infrastructure projects through project bonds.

·          Boost growth through trade

Open markets are a key driver of investment and job creation, but EU companies still face many barriers in accessing foreign markets. The EU should use all its negotiating power to deliver new market access opportunities for EU companies, thus contributing to the strengthening of the EU manufacturing and service industry. Europe needs to build a strong presence in global markets by engaging in closer trade and investment relationships with strategic trade partners.

Mostýn Milan
/
kategorie Tiskové zprávy
zpět