BUSINESSEUROPE: Konečně se blíží oživení

Podle podzimního výhledu Konfederace evropského podnikání (BUSINESSEUROPE) poroste HDP zemí Evropské unie o 1,4 procenta a HDP eurozóny o 1,1 procenta.



Ještě pro letošní rok očekávají zaměstnavatelé napříč Evropskou unií ekonomickou stagnaci a v rámci eurozóny propad hrubého domácího produktu o půl procenta. Pro příští rok jsou výrazně optimističtější. Ekonomika zemí EU poskočí o 1,4 procenta a eurozóny o 1,1 procenta. Vyplývá to z právě zveřejněného ECONOMIC OUTLOOK AUTUMN 2013, který vždy na podzim a na jaře publikuje Konfederace evropského podnikání /BUSINESSEUROPE/ ve spolupráci se svými 41 členskými evropskými svazy zaměstnavatelů a podnikatelů. Členem BUSINESSEUROPE je i Svaz průmyslu a dopravy ČR, jenž do tohoto Podzimního ekonomického výhledu 25 zemí EU a Norska rovněž přispěl svými daty.

Predikce evropského byznysu pro letošek umísťuje Českou republiku mezi 26 zeměmi z hlediska růstu ekonomiky na 17. – 18. místo společně se Španělskem. Svaz průmyslu a dopravy ČR v době sestavování uvedené predikce očekával totiž pro letošek pokles HDP o 1,2 procenta, většina evropských zemí na tom ekonomicky bude lépe. Očekávání pro příští rok jsou však výrazně příznivější. Predikce Svazu průmyslu a dopravy ČR hovoří o nárůstu české ekonomiky o 1,2 procenta. Odvrácenou stránkou mince je skutečnost, že ve srovnání s ostatními evropskými zeměmi budeme na 16. místě.

Česká republika se sice zařadí mezi skupinu dynamičtějšího růstu, bude ovšem zaostávat za dalšími členskými státy EU stojícími mimo eurozónu, jimž naopak predikuje relativně silný růst. Jde například o sousední Polsko s očekávaným 2,6procentním zvýšením HDP, britským 2,3procentním růstem či 2,1procentním růstem ve Švédsku. Růst českého HDP podle BUSINESSEUROPE bude zaostávat také dynamikou německé ekonomiky (+ 1,8 procenta), na kterou jsme těsně navázáni.

Očekávání českých firem do příštího roku jsou poměrně optimistická navzdory aktuálním předběžným výsledkům HDP za třetí čtvrtletí letošního roku, zveřejněným dnes Českým statistickým úřadem. Hrubý domácí produkt očištěný o cenové vlivy a sezónnost poklesl totiž ve 3. čtvrtletí podle předběžného odhadu v meziročním srovnání o 1,6 % a v mezičtvrtletním srovnání o 0,5 %.

 „Meziročně se sice pokles očekával, ale slabší, rozhodně ne o 1,6 procenta, mezičtvrtletně se čekal mírný růst“ uvedl k výsledkům analytik Svazu průmyslu a dopravy ČR Bohuslav Čížek. „Uvedené výsledky vyžadují nutnost korekce očekávání výsledku HDP pro letošní rok směrem dolů zhruba k hodnotě -1,5 %, čímž se umístění ČR na pomyslném žebříčku temp růstu může ještě mírně zhoršit. V průběhu příštího roku, pokud nedojde k výraznějším problémům v eurozóně a nenaplní se některá rizika, naše ekonomika by se postupně měla stabilizovat a mírně růst,“ uvedl Bohuslav Čížek.

BUSINESSEUROPE zjišťoval i míru nezaměstnanosti v evropských zemích z pohledu zaměstnavatelských a podnikatelských svazů. Česká republika si oproti ostatním státům zatím stojí dobře v otázce zaměstnanosti. Zatímco letošní nezaměstnanost celé EU bude podle zmíněného výhledu činit 11,2 procenta a v příštím roce klesne na 10,6 procenta (v eurozóně míra dosáhne letos 11,6 procenta a v příštím roce 11,5 procenta), pro naší republiku jev letošním i následujícím roce očekávána nezměněná nezaměstnanost ve výši 7,2 procenta. Česká republika je tak na 8. místě z 26 evropských zemí podle míry nezaměstnanosti.

BUSINESSEUROPE letos očekává, že inflace v EU dosáhne 1,7 procenta a v příštím roce vzroste na 1,8 procenta. V eurozóně má letos činit 1,5 procenta a 1,6 procenta v roce 2014. Očekávání pro ČR činí letos 1,6 procenta a v následujícím roce 1,7 procenta

Šéf BUSINESSEUROPE Markus J. Beyrer zveřejněný výhled komentoval slovy: „Evropská ekonomika začíná odbočovat správným směrem. V roce 2014 očekáváme v EU růst o 1,4 procenta a o 1,1 procenta v eurozóně. Ovšem dnes zveřejněné neuspokojivé výsledky průmyslu nás varují, že na to, abychom se dostali na cestu dlouhodobě udržitelného růstu, musíme udělat ještě mnoho práce. Vlády a EU musí přijmout dostatečná opatření směřující ke snížení nerovnováhy v makroekonomické oblasti, která přispěla ke vzniku nedávné ekonomické krize.“

Úplné znění podzimního výhledu Konfederace evropského podnikání (BUSINESSEUROPE) najdete zde:

 

Jiří Janda
/
kategorie Tiskové zprávy
zpět