SP ČR znovu nabídl pracovníkům OKD zaměstnání


hornici 2

(Foto: OKD) Zástupci zaměstnavatelů se dnes zúčastnili mimořádného jednání předsednictva Rady hospodářské a sociální dohody (tripartity), které svolal předseda vlády Bohuslav Sobotka kvůli situaci v OKD a které je také tématem dnešního jednání vlády. „Je potěšující, že se dnešního jednání zúčastnilo více zástupců vlády včetně ministra financí Andreje Babiše. Obdrželi jsme podrobné informace od jednotlivých resortů k tomu, jak budou do řešení situace v OKD zapojeni.“ uvedl prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR (SP ČR) Jaroslav Hanák.

SP ČR se domnívá, že nejvýhodnějším řešením pro všechny je zapojení horníků i dalších uvolněných pracovníků z OKD po rekvalifikaci do pracovního procesu. Proto i dnes SP ČR zopakoval na jednání předsednictva tripartity svou nabídku zaměstnat až 1000 lidí v členských firmách z automobilového průmyslu.

Předseda vlády Bohuslav Sobotka aktivitu SP ČR a firem z Moravskoslezského kraje oceňuje. „Je na hornících, zdali tuto nabídku přijmou nebo půjdou do předčasných důchodů, a na státu, jaké podmínky pro adaptaci a rekvalifikaci pro ně vytvoří,“ konstatoval Jaroslav Hanák. Největší problém bude podle něj například v okrese Karviná, odkud pochází převážná část zaměstnanců OKD.

Za Moravskoslezský automobilový klastr v minulých dnech hovořil také člen představenstva SP ČR Pavel Juříček: „Již proběhla jednání o rekvalifikačním programu a máme vytipovány firmy, které jsou ochotny přijmout až 1000 lidí.“ Dosavadní zaměstnanci OKD by se podle Pavla Juříčka mohli rekvalifikovat na tři profese - operátor v automobilovém průmyslu, strojní mechanik a specialista.

Tisková zpráva ke stažení zde.

Jiří Janda
/
kategorie Tiskové zprávy
zpět