Svaz průmyslu a dopravy ČR odmítá nátlakovou akci odborů

Zaměstnavatelé se obávají narušení sociálního smíru.


Svaz průmyslu a dopravy ČR (SP ČR) jako nejvýznamnější zástupce zaměstnavatelů v České republice odmítá kampaň odborů za zvýšení mezd. Podle jeho šetření průmyslové firmy již nyní zvyšují mzdy a zaměstnancům poskytují daleko více benefitů než v uplynulých letech.

Svaz průmyslu a dopravy ČR se neztotožňuje s názorem odborových předáků ČMKOS, že zaměstnavatelé nepromítají příznivý vývoj průmyslu do mezd. „Mzdy rostou nejrychleji za uplynulých pět let a budou nadále růst poměrně slušným tempem. Je ale potřeba si uvědomit, že v letech krize se firmám zisky prudce propadly a mzdy přitom snižovány nebyly. Teprve teď se průmysl zotavil z následků krize, od které své zaměstnance chránil. Teď musejí firmy dohánět nedostatečné investice z předchozích let a stabilizace,“ uvedl viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jan Rafaj.

Svaz průmyslu a dopravy ČR, který zastupuje 10,5 tisíce firem, jež zaměstnávají více než 800.000 pracovníků, se obává, že nátlakovými akcemi odborů může dojít k narušení sociálního smíru, který se dařilo udržet v letech ekonomické recese.

Jiří Janda
/
kategorie Tiskové zprávy
zpět