Continental v Otrokovicích zprovoznil první automatický sklad pneumatik v celém koncernu

Za účasti vedení koncernu Continental byl v pondělí 29. ledna slavnostně otevřen nový automatizovaný sklad pneumatik o výšce 43 metrů. Při projektování skladu byl kladen hlavní důraz na jeho ekologický, udržitelný, a především bezpečný provoz. Raritou skladu je prostředí se sníženým obsahem kyslíku. Uskladnit zde bude možné až 930 tisíc pneumatik a tím rychleji obsluhovat zákazníky firmy.

Společnost Continental Barum oficiálně otevřela svůj nový, plně automatizovaný sklad regálový sklad hotových výrobků. Jedná se o největší investiční realizaci poslední doby. Celé zařízení výrazně přispěje k optimalizaci logistických procesů, rychlejší dodávky zákazníkům a udržitelnějšímu provozu. Sklad s výškou 43 metrů, což je přibližně výška Sochy svobody v New Yorku, se tak stává novou dominantou Otrokovic.

IMG 5478

Slavnostního otevření robotického skladu se v pondělí 29. ledna 2024 účastnili zástupci vedení koncernu Continental AG z Hannoveru. Vedoucí výroby a logistiky ve společnosti Continental Tires Dr. Bernhard Trilken při slavnostní ceremonii především zmínil, že se jedná o první, takto automatizovaný sklad na pneumatiky koncernu Continental. Mezi hosty dále také byli zástupci města Otrokovice, dodavatelských a partnerských firem, které se podíleli na výstavbě a zprovoznění skladu. „S naším novým plně automatizovaným skladem výrazně zvýšíme efektivitu našich logistických procesů v Otrokovicích. Budeme tak rychleji obsluhovat naše zákazníky a snižovat uhlíkovou stopu našich provozů,“ vysvětlil Dr. Bernhard Trilken při slavnostním otevření skladu.

IMG 5439

Rozloha skladu je 10 000 m2, což umožňuje v prostoru uskladnit až 930 000 plášťů. Z tohoto důvodu je nyní možné výrazně zredukovat přepravu a převozy plášťů do externích skladů mimo Otrokovice, a tím omezit produkci CO2. Eliminuje se tak až 16 720 převozů do jiných skladů za rok.
Skladovací řešení je tvořeno vysokými regály s malými uličkami, které umožňují vertikální i horizontální zaskladňování a vyhledávání uskladněného zboží za pomoci mobilních zakladačů. Tyto zakladače automaticky přepravují pneumatiky uložené na paletách po prostoru skladu a zaskladňují je na vybranou pozici. Třídění přicházejících výrobků dochází za pomocí osmi portálových robotů, kteří výrobky roztřídí a následně uloží na palety dle jednotlivých rozměrů. Dalších šest portálových robotů pak obstarává expedici plášťů. „K manipulaci lidskou rukou dochází naposledy při vizuální kontrole a pak až při nakládce do kamionu,“ popisuje Libor Láznička, jednatel společnosti jednu z výhod automatického skladu.

Sklad

Při projektování skladu byl kladen hlavně důraz na bezpečnost celého provozu skladu. Uvnitř skladu jsou nainstalovány v každé třetí řadě sprinklerové hlavice, celkem jich je 15 000 kusů. Vedle skladu vyrostla také 40 metrů vysoká železobetonová protipožární stěna. Inovativní je také prostředí automatizovaného regálového skladu, kde došlo k redukci množství kyslíku na hodnotu 14,2 %. „Důvodem pro snížení koncentrace kyslíku je požární bezpečnost skladovacího prostoru, které se tímto stává prostředím s nemožností vzniku hoření pneumatik,“ doplňuje Libor Láznička, jednatel společnosti Continental Barum v Otrokovicích.
Pro zachycení dešťové vody a jejího následného využití byla v okolí skladu vybudována retenční nádrž o objemu 600 m3. Součástí skladu je také menší administrativní budova, na níž v nejbližší době vyroste ze západní strany zelená stěna pro kultivaci prostředí a zachování příjemného klimatu v kancelářích.

kategorie Z členské základny
zpět