SP ČR jedná s premiérem o úpravách nemocenské

Zaměstnavatelé odmítají opětovné zavedení proplácení prvních tří dnů nemoci.


12800138 10153319654265776 2511185852561048111 n

Zástupci podnikatelů vedení prezidentem Svazu průmyslu a dopravy ČR (SP ČR) Jaroslavem Hanákem jednali s vedením vládní ČSSD v čele s premiérem vlády ČR Bohuslavem Sobotkou (na snímku - zdroj: facebook Bohuslav Sobotka) o změnách nemocenské. Zaměstnavatelé odmítají opětovné zavedení proplácení prvních tří dnů nemoci zaměstnancům. Vláda by podle nich zejména měla zlepšit podmínky pracovníků dlouhodobě nemocných, kteří stonají déle než 30 dní.

„Před dalšími jednáními o úpravách nemocenské uděláme průzkum mezi firmami, a to i malými a středními, a zjistíme, jaký je jejich názor na proplácení prvních tří dní nemocenské nebo např. na zavedení sick days,“ řekl prezident SP ČR Jaroslav Hanák.

Šetření by mělo zmapovat současné přístupy firem a již existující řešení v oblasti dočasné pracovní neschopnosti včetně testování názorů na určité varianty, které se nabízejí, a ze kterých by mělo vzejít kompromisní řešení. To by mělo pomoci lidem zlepšit jejich sociální situaci a být současně akceptovatelné pro zaměstnavatele včetně výrobní sféry.

Na základě tohoto průzkumu zaměstnavatelé zformulují svůj návrh, který chtějí s premiérem Bohuslavem Sobotkou projednat v červnu. „Sociální demokracie jako levicová strana se měla soustředit hlavně na dlouhodobou nemocnost nad 30 dní, protože podmínky takto nemocných lidí jsou jedny z nejhorších v Evropské unii,“ uvedl Jaroslav Hanák.

Prezident SP ČR zdůraznil, že zaměstnavatelé proplácení prvních tří dní nemoci zaměstnancům odmítají a stejný postoj zaujímají také obchodní komory zastupující investory ze zahraničí – například firmy z Francie, USA, Japonska i Koreje. „Začínají upozorňovat na to, že se tady začíná zhoršovat podnikatelské prostředí. Při nynějším nedostatku lidí všech profesí pro naše firmy jim takovéto změny vadí stále více,“ dodal.Jiří Janda
/
kategorie Tiskové zprávy
zpět