Jaroslav Hanák: Přístup finanční správy se musí změnit


„Žádáme, aby stávající motivační bonusový systém pro úředníky finanční správy byl zastaven a jeho revize byla jedním z prvních úkolů pro nového či novou generální ředitelku Generálního finančního ředitelství. Pokud se totiž nezmění přístup úřadu a jeho zaměstnanců, nepomůže České republice ani diskutovaná změna legislativy.

Posledních pět let znamenalo pro podniky dobu zvyšování povinností, jako například zavedení EET, kontrolního hlášení či rozšiřování režimu reverse charge, což se projevilo zvýšením administrativní zátěže a rizik při plnění daňových povinností.

Řadu nových opatření v boji proti daňovým únikům jsme přesto jako Svaz podporovali a podporujeme. Nyní je ale na čase, abychom se zaměřili i na přístup finanční správy.

Věřím, že GFŘ využije změny ve vedení a tam, kde to dává smysl, bude uplatňovat klientský přístup. Podpořit výzkum by mělo být naším společným cílem – Svazu průmyslu, vlády i úřadu. Bohužel to, jak je nastavený bonusový systém pro úředníky finanční správy, uklidnění současné atmosféry nepomáhá. Chceme, aby finanční správa efektivně zajišťovala výběr daní a snižovala daňové úniky, ale zároveň nevytvářela prostředí, které umožňuje individuální a nepřiměřený přístup finančních správců k podnikům," komentuje Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR.
Tereza Řezníčková
/
kategorie Tiskové zprávy
zpět