Svaz průmyslu ocenil na Sněmu úspěšné firmy a osobnosti

Svaz průmyslu a dopravy ČR letos na svém Sněmu uvedl do Galerie osobností průmyslu generálního ředitele Meopta-optika Vítězslava Moťku. Cenu za rozvoj průmyslu a regionu si odnesly Třinecké železárny. Ocenění Úspěšná malá a střední firma letos získala šumperská firma SHM.

spinfo oceneni1


Generální ředitel přerovské společnosti Meopta-optika Vítězslav Moťka letos na Sněmu Svazu průmyslu a dopravy ČR vstoupil do Galerie osobností průmyslu. Meoptě zasvětil celý svůj pracovní život. Překonal s ní i krizová léta po roce 1989 a dovedl ji na pozici špičkového světového výrobce optických přístrojů a zařízení. „V Meoptě pracuji více než 35 let a našel jsem zde naplnění nejen v oblasti technické a technologické, ve kterých jsem začínal, ale také v oblasti manažerské,“ říká Vítězslav Moťka. Budoucnost Meopty podle něj spočívá v tom, že bude vyrábět věci, které nikdo jiný neumí.Třinecké železárny získaly ocenění za rozvoj průmyslu a regionu. Firma, která v Třinci vyrábí železo a ocel od roku 1839, dává práci více než 20 tisícům lidí. Třinecké železárny jsou dominantním zaměstnavatelem v regionu s více než 100 tisíci obyvateli. Firma podporuje místní hokejový klub HC Oceláři Třinec, stejně jako řadu lokálních kulturních událostí. „Jsme ale aktivní i v dalších částech republiky, kde máme řadu dceřiných společností a každá z nich má vlastní rozpočet na podporu lokálních kulturních a společenských akcí,“ vysvětluje Jan Czudek, generální ředitel Třineckých železáren. Roli firmy v regionu oceňují také zástupci města Třinec. „Spolu s Třineckými železárnami se snažíme, aby lidé v Třinci našli nejen práci, ale aby se jim tady také kvalitně žilo,“ říká Věra Palkovská, primátorka Třince.

Ocenění Úspěšná malá a střední firma letos z rukou prezidenta SP ČR Jaroslava Hanáka a premiéra Andreje Babiše přebrala šumperská firma SHM, která se zabývá nanášením supertvrdých povlaků na obráběcí nebo lisovací nástroje. Jde o firmu, která svůj úspěch opřela o dlouhodobý vlastní výzkum a vývoj a úspěšnou spolupráci s řadou tuzemských univerzit. „Naše povlaky nanášíme na průmyslové nástroje, ať už jsou to řezné, tvářecí, lisovací nástroje nebo nástroje pro tlakové lití hliníku. Díky našim povlakům zvyšují naši zákazníci kvalitu své výroby nebo snižují náklady například na spotřebu energie,“ uvádí Pavel Holubář, ředitel SHM.

Letos Svaz průmyslu a dopravy ČR vyhlásil novou kategorii, v níž budou firmy oceněny za nejvýznamnější počin v oblasti Průmyslu 4.0. První firma si cenu převezme na Sněmu v roce 2020.

Jan Stuchlík
/
kategorie Tiskové zprávy
zpět