Živá knihovna povolání přilákala návštěvníky do Eurocentra v Jablonci

ziva knihovna
Již třetím okresním městem, které hostilo akci regionálního zastoupení Svazu průmyslu a dopravy ČR (SP ČR) v Liberci s názvem Živá knihovna povolání, byl Jablonec nad Nisou. Zástupci více než 10 firem převážně z okolí Jablonecka a jabloneckého Úřadu práce aktivně diskutovali s návštěvníky z řad žáků základních škol o volbě budoucího povolání i výběru střední školy.

Podpora technického vzdělávání je pro SP ČR prioritou a byla hlavní motivací pro uspořádání kampaně Rok průmyslu a technického vzdělávání v roce 2015. Živá knihovna povolání na ní tak navazuje a pro veřejnost představuje jednotlivá povolání. Včerejší živá knihovna se konala v Eurocentru Jablonec nad Nisou pod záštitou primátora města Petra Beitla, který osobně mezi žáky posledních ročníků zavítal a sám si vyzkoušel například virtuální svařování u firmy Benteler ČR, která dětem formou soutěží a ukázek přiblížila povolání svářeče. Ve foyer poutal pozornost návštěvníků i jejich vystavený elektromobil. 

Podívejte se na reportáž regionální televize RTM Plus přímo z Jablonce nad Nisou od 5 minuty.

Technik kvality z firmy Denso Manufacturing Czech předvedl mimo jiné optický 3D scanner nebo provoz klimatizační jednotky, které Denso v Liberci vyrábí. V rámci soutěže o ceny si žáci sami vyzkoušeli najít na výrobku vady, které coby technik kvality musí zkontrolovat.

Společnost Magna Exteriors (Bohemia) zastupoval technolog lepení, který prezentoval vlastnosti lepidel, tvárnost či lepkavost. Formou soutěže mezi jednotlivými třídami museli žáci spojit body na předem vyznačené trati v co nejrychlejším čase. Tím si vyzkoušeli tvárnost a lepivost pásky, kterou používají v Magně při kontrole výrobků.

Společnost Preciosa představila žákům práci produktového manažera a exkluzivní bižuteri. Ti si měli také možnost vyrobit a odnést vlastní čelenku do vlasů. Instruktážní video jim ukázalo uplatnění jejich výrobků ve spojení s populární taneční soutěžní Stardance.

Práci seřizovače elektronika představila z praktického hlediska firma ABB. Žáci měli možnost vidět práci unikátního robota, který sdílí pracovní proces s člověkem, aniž by ho jakýmkoli způsobem ohrozil. Měli rovněž jedinečnou možnost diskutovat se specialistou, který tohoto robota přímo programuje a dozvěděli se, jaké vzdělání k této práci potřebují. 

MZ Liberec, které vyrábí a instalují rozvody medicinálních a technických plynů do nemocnic po celém světě, dětem přiblížily povolání montéra. Školy mezi sebou soutěžily, která nejrychleji zapojí rychlospojky k rozvodům plynů v rampách a tím si prakticky vyzkoušely jejich vzájemnou nezaměnitelnost, aby nemohlo dojít k ohrožení zdraví pacienta.  Rampy s rozvody viděli přímo v reálných podmínkách na vedlejším stanovišti Nemocnice Jablonec nad Nisou nad moderní polohovací postelí. Zdravotní sestřičky prakticky ukázaly na figuríně, jak se starat o nemocné pacienty. Děti si poslechly pomocí fonendoskopu tlukot srdce spolužáka, a na figuríně i aplikaci injekcí. Mužskou část personálu zastupovali 2 sanitáři, kteří dětem ukázali druhy chirurgických operačních nástrojů, které používají lékaři při operacích a zpestřením byla možnost vyzkoušet si náročnost práce lékaře při laparoskopické operaci.

Na stanovišti Intevy Products Czech Republic děti viděly z výrobků například okenní spouštěče, zámky do dveří, střešní roletky, a to vždy zasazené do konkrétní části automobilu. O své práci s nimi pohovořil technolog i konstruktér. Děti zajímalo, pro které značky aut dodávají komponenty, či tipovaly délku výroby střešního dílu.

O staré tradiční technice výroby českého granátového šperku, vyvíjené po staletí, se zaujetím pohovořili zástupci výrobního družstva Granát Turnov. Děti si i přímo výrobu šperku vyzkoušely. Společnost Jablotron předvedla práci vývojového inženýra, elektrotechnika a programátora. Jejich zabezpečovací systémy jsou organickou součástí moderního ovládání domácností přes mobilní aplikace a web. Reálně žáci pracovali se zabezpečovací technikou, po cíleném „narušení zakódování domu“ se spustil nejen alarm, ale navíc byl narušitel vyfocen a jeho fotka byla zaslána do počítače a mobilu imaginárního majitele domu v expozici.

Za TRW Automotive Czech upoutal svým vyprávěním zkušební technik a testovací řidič brzd. Vyprávěl o své práci na pracovišti, ale hlavně o testování brzd v terénu po celé Evropě. Apeloval na děti, aby se kromě techniky věnovaly i studiu jazyků. Velký zájem byl i o možnost soutěže s modely autíček ve slalomu na čas.

Svaz průmyslu a dopravy ČR bude pokračovat s organizováním Živé knihovny povolání i v dalších městech v Libereckém kraji i v dalších krajích. Těšit se na ni můžete v září v České Lípě, v říjnu opět v Jablonci a Liberci  a nově i v městech Královehradeckého kraje.

Oslovila Vás tato akce? Chtěli byste se jí zúčastnit? Pokud ano, kontaktujte regionální manažerku Naděždu Vojtíškovou na e-mailu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..


Naděžda Vojtíšková
regionální manažerka pro Liberecký a Královéhradecký kraj

Zuzana Šestáková
/
kategorie Svaz v regionech
zpět