Soutěže Mladý chemik se zúčastnilo rekordních patnáct tisíc žáků

 

Popularita celostátní soutěže Hledáme nejlepšího Mladého chemika ČR rok od roku stoupá. V regionálních kolecg se šestého ročníku zúčastnilo patnáct tisíc žáků základních škol. Čtyřicet nejlepších postoupilo do národního finále. Soutěž je určena žákům osmých a devátých tříd a jejím cílem je představit chemii jako přitažlivý a perspektivní studijní i pracovní obor.

Krajská kola probíhala od října loňského roku v deseti pořadatelských centrech. Skládala se z testování teoretických znalostí a vypracování praktické úlohy v  laboratoři. Míra účasti v  druhém kole, které pořádaly střední odborné školy v jednotlivých regionech, rozhodla o počtu postupujících do celostátního finále. Nejvíce finalistů získala SPŠCH Pardubice, kterou bude reprezentovat šest soutěžících. MSŠCH Praha vyšle pět žáků, po čtyřech pak SPŠCH Brno, SOŠTZ Lovosice, SPŠ Hranice, SPŠCH Ostrava, ISŠ-COP Valašské Meziříčí a SŠLCH Olomouc. Tři postupující připadli SUPŠ Karlovy Vary, dva finalisté budou zastupovat SPŠ Otrokovice. „Zvýšený počet soutěžících zaznamenala většina regionů, nejvíce si polepšila Praha, Ostrava a Brno. Centrum soutěže zůstává v Pardubicích, kde se klání zúčastnilo více než pět tisíc žáků. Celkem se do projektu zapojilo 602 základních škol,“ přibližuje Gabriela Čebišová z agentury Czech marketing, která soutěž organizačně zajišťuje.

Šestý ročník celostátního finále se uskuteční 12. června 2018 v prostorách Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice. Čtyřicítku finalistů čeká testování teoretických znalostí a zkouška praktických dovedností v laboratoři. „Zadání teoretické i praktické části úloh je již tradičně týmovou prací pedagogů naší fakulty. Při tvorbě otázek bereme v úvahu Rámcový vzdělávací program pro základní školy, ale nevyhýbáme se ani složitějším úkolům. Předpokládáme totiž, že celostátní finalisté mají nadstandardní vědomosti z oboru. Učitelům včas rozešleme tematické okruhy požadovaných znalostí, aby své žáky mohli na finále připravit,“ vysvětluje Petr Kalenda, děkan pořádající fakulty.

Nejlepší mladí chemici ale nebudou jen soutěžit, celostátní finále nabídne i řadu jiných zážitků. „Pro soutěžící jsme připravili komplexní zážitkový program, který jim umožní vyzkoušet si život vysokoškoláka. Finalisté se na jeden den promění v naše studenty a pod vedením špičkových odborníků absolvují práci v nejmodernějších laboratořích, poobědvají v menze nebo přespí na univerzitních kolejích. Nebudou chybět ani ukázky efektních pokusů, exkurze v prostorách fakulty a praktický workshop pro učitele. Nejlepším finalistům nadělíme také příslib prospěchového stipendia v případě následného studia na naší fakultě. Předešlé ročníky soutěže totiž ukázaly, že nadaní mladí chemici se k nám po maturitě rádi vracejí, aby u nás dokončili své vzdělání,“ doplňuje profesor Kalenda.

Slavnostní vyhlášení výsledků se uskuteční v  den finále v  prostorách fakulty. Předcházet mu bude zábavný program v  podobě science show společnosti iQlandia. „Žáci i učitelé se mohou těšit na netradiční chemicko-fyzikální divadlo, v rámci kterého proběhne řada působivých experimentů. Všem finalistům budou následně předány velmi atraktivní ceny. Ti nejlepší získají iPad, chytrý telefon, externí záložní disk nebo elektronickou čtečku. Za to je třeba poděkovat Svazu chemického průmyslu ČR, který je vyhlašovatelem, pořadatelem a generálním partnerem celostátního finále, pořádající Fakultě chemicko-technologické Univerzity Pardubice, spoluvyhlašovateli soutěže MŠMT a partnerům celostátního finále, kterými jsou společnosti Dow Europe, SYNTHOS Kralupy, UNIPETROL RPA a AGROFERT,“ podotýká Gabriela Čebišová za organizátory.

Soutěž Hledáme nejlepšího Mladého chemika ČR je největším oborovým kláním svého druhu a těší se stále rostoucí popularitě. „Letošní ročník přinesl řadu pozitivních změn. Kromě rekordní účasti soutěžících to byl i zvýšený zájem partnerských společností. Mladý chemik získal sedm nových partnerů v  rámci regionálních kol a čtyři významné podporovatele celostátního finále. Ministerstvo školství jako spoluvyhlašovatel soutěže zařadilo v letošním roce Mladého chemika do programu Excelence základních škol, což umožní odměňování učitelů úspěšných žáků. Vysoká účast patnácti tisíc soutěžících je příznivou zprávou nejen pro střední a vysoké technické školy, ale i pro zaměstnavatele z řad průmyslových podniků. Je totiž znamením, že chemie se pro mladou generaci stává opět atraktivním oborem, který se vyplatí studovat, protože nabízí vynikající možnosti pracovního uplatnění,“ uzavřel ředitel SCHP ČR Ivan Souček.

Petra Švajdová
/
kategorie Svaz v regionech
zpět