České firmy jednají v Kazachstánu o zakázkách v energetice

7.12.2016 Astana I 016

Více než třicet významných firem zejména z oblasti energetiky zamířilo dnes na třídenní podnikatelskou misi Svazu průmyslu a dopravy ČR (SP ČR) do Kazachstánu. Ta doprovází ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka při jeho návštěvě hlavního města Astany, které bude v příštím roce hostit světovou výstavu EXPO 2017. SP ČR oficiální účast České republiky na světové výstavě podpořil a apeloval na MPO, aby byla pro ČR prioritní akcí, na které se bude český průmysl prezentovat v samostatném pavilonu.

"Naše firmy mají zkušenosti s výstavbou a modernizací elektráren, dodávají různá zařízení pro elektrárny od turbín a kotlů po měřící přístroje či čističky vod. Mohou se tak významně podílet na modernizaci energetické infrastruktury Kazachstánu a v rámci B2B jednání navázat další obchodní kontakty. Kazachstán je jednou z prioritních exportních zemí ČR a řada firem už v něm úspěšně působí," uvedla Olga Zuláková ze Svazu průmyslu a dopravy ČR, která je pověřená vedením podnikatelské mise.

Součástí delegace jsou také výrobci technologií pro moderní energetiku, elektropřístrojů, dodavatelé kvalitní důlní a čerpací techniky a společnosti zajišťující funkčnost přenosové energetické soustavy. Jedná se například o společnosti Dossan Škoda Power, ŠKODA Praha, Enkom Brno, TZV Orlová, Bilfinger, Mavel, ZPA Smart Energy a další. Mise se účastní i zástupci distribuční společnosti ČEPS i několika bank.

"Republika Kazachastán nabízí našim firmám v oblasti energetiky a modernizace teplárenství velké příležitosti. Budeme tak pokračovat v jednáních, která jsme zahájili již na česko-kazachstánském podnikatelském fóru v Táboře. Chci se též osobně přesvědčit, jak postupuje příprava českého pavilonu pro výstavu EXPO 2017," uvedl k podnikatelské misi ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.

Delegace se společně s ministrem Mládkem zúčastní společné Česko-kazachstánské energetické konference s názvem "Využití českých zkušeností a nejnovějších technologií při modernizaci energetické infrastruktury Republiky Kazachstán", které se zúčastní také ministr energetiky Kazachstánu Kanat Bozumbajev a desítky místních státních i soukromých firem. Na programu je také návštěva areálu EXPO 2017 a budoucího pavilonu ČR.


Tisková zpráva ke stažení zde
Foto: MPO

Čtěte také:
TZ MPO - Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek dnes představil možnosti českého průmyslu a energetického sektoru na Kazachstánsko-české energetické konferenci

Kateřina Pavlíková
/
kategorie Tiskové zprávy
zpět