Stát by měl zřídit kontaktní místo pro firmy, které chtějí pomáhat

Svaz průmyslu a dopravy ČR vyzývá vládu, aby zřídila jednotné kontaktní místo, kam se mohou hlásit firmy, které chtějí pomoci s výrobou a dodáním chybějících zdravotních prostředků. Vláda by také těmto firmám měla garantovat odběr vyrobených prostředků.

Na Svaz průmyslu a dopravy ČR se obracejí firmy, které jsou schopny změnit výrobu např. ze zdravotnických podložek na zdravotnické roušky. Jedna ze společností je schopna dodávat až milion kusů jednotlivě zabalených roušek za měsíc. Další firmy nabízejí výrobu dezinfekce, materiálu pro šití roušek nebo kapacitu prádelen.

„Tyto firmy nicméně potřebují od vlády garance výkupu, případně metodické pokyny, za jakých podmínek bude stát vykupovat takto vyrobené zdravotní prostředky a materiál. Případně by vláda měla rychle vytvořit dotační programy, které zajistí, že firma, která změní svoji výrobu, neskončí s plnými sklady roušek, které následně nebude moci prodat,“ komentuje Bohuslav Čížek, ředitel Sekce hospodářské politiky Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Vláda by také měla vytvořit jednotné místo, kam se firmy mohou s nabídkami hlásit. Ideálním řešením by byla jedna webová stránka s jednoduchým nabídkovým formulářem. Na této stránce by také měly být ověřené návody na výrobu zdravotnických prostředků a aktuální informace o požadovaném množství zdravotnického materiálu, jehož odběr bude garantován ze strany státu či krajů.

Veškeré ochranné a dezinfekční prostředky budou potřebovat občané, ale i firmy, aby zabezpečily dostatečnou ochranu svých zaměstnanců.

Gbelec Ondřej
/
kategorie Tiskové zprávy
zpět