Prezident SP ČR J. Hanák: Aktuální opatření ovlivní celou ekonomiku

Chápeme, že zdravotní situace si vyžaduje mimořádná opatření. Pro společnost ani českou ekonomiku však není dobrá nejistota, která dlouhodobě panuje. Uzavření provozoven se nepřímo dotkne i dalších sektorů a jejich dodavatelů například v potravinářském průmyslu. Protiepidemická opatření se tedy po dodavatelském řetězci přelévají až do výrobního sektoru, na který nesmíme zapomínat. Řada oborů dodává stroje a vybavení do uzavřených provozů. Nejistota snižuje investice. Firmy se obávají nedostatku lidí, kteří mohou být na ošetřovném, nemocenské nebo v karanténě. Stejně tak se obávají, že se sníží poptávka u některých produktů, které závisí na maloobchodním prodeji nebo jsou součástí poskytovaných služeb.

Proto je klíčové, aby vláda prodloužila i program Antivirus B. Odhadujeme, že kvůli dalším opatřením může být celkový propad HDP okolo 10–12 %, namísto původních 8 %, které jsme předpovídali před měsícem. Záleží ale, jak dlouho budou opatření nakonec trvat, v jakém rozsahu či jak se celková situace podaří stabilizovat.

Žádáme vládu, aby zavedla také nějaké krizové moratorium výjimek pro plnění povinností firem, které jim garantuje možnost bezsankčně z objektivních důvodů nedodržet některé zákonem stanovené lhůty pro plnění povinností plošně.

Jsme rádi, že vláda na rozdíl od jara již dnes zveřejnila výjimky, na které se aktuální protiepidemická omezení nevztahují. Je dobře, že zůstává otevřená řada oprav, výdejen a servisů. Pro Česko jako exportní zemi je klíčové, že zůstávají otevřené hranice. Řada firem již na jaře zavedla mnoho hygienických opatření, takže mohou pokračovat v provozu.

Gbelec Ondřej
/
kategorie Tiskové zprávy
zpět