J. Hanák: Situace je vážná. Průmysl ale jen tak zastavit nejde

"Uvědomujeme si, že situace v republice je vážná. Proto také průmyslové firmy dělají maximum pro to, aby své zaměstnance ochránily. Zavedly principy chytré karantény, trasují, testují. Díky tomu, že jsme se s vládou domluvili po několika týdnech na zavedení samotestování ve firmách, očekáváme, že se do něj zapojí ještě více podniků než doposud. Svaz průmyslu a dopravy také připravil pro firmy hygienický manuál, aby jim co nejvíce usnadnil nastavení pravidel ochrany zdraví. V podnicích se tak hygienická opatření mnohdy dodržují přísněji než všude jinde. Já sám mám ve své firmě z 250 zaměstnanců záchyt jen tří nemocných a trasováním jsme zjistili, že se všichni nakazili mimo podnik.

Souhlasíme, že je potřeba nyní zavést opravdu přísná opatření, ale průmysl takto zastavit nejde. Někdo musí zajistit lidem elektřinu a teplo. Všichni si musíme mít kde nakoupit a rohlíky se taky neupečou samy.

Vím, že tohle lidé nechtějí slyšet, ale musíme si uvědomit, že naše země je závislá na exportu. Když zavřeme podniky, přerušíme dodavatelsko-odběratelské řetězce. Pokud nezavřou i okolní státy, konkurence nás rychle nahradí. Nejde jen o to, že by firmy musely platit obrovské pokuty, ale když ztratíme zakázky, odnesou to zase jen lidé. Pokud pro ně firmy nebudou mít práci, budou je muset propustit.

Jediným řešením, které může ukončit tuto pandemii, je co nejrychlejší očkování. K tomu ale musí stát zajistit dostatek vakcín," komentuje aktuální vládní nařízení Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Lenka Dudková
/
kategorie Tiskové zprávy
zpět