Komentář k červnovým výsledkům průmyslu

Průmyslová produkce za červen vzrostla meziročně reálně po očištění pracovních dní o 1,7 % a zůstala tak již druhý měsíc za sebou v kladných číslech. Samotný zpracovatelský průmysl vzrostl o 1,2 %. I přes relativně pozitivní meziroční výsledky (např. i díky zlepšení situace v automobilovém odvětví) průmyslová produkce meziměsíčně stagnovala. Meziměsíční pokles zaznamenal již podruhé za sebou např. chemický sektor nebo hutnictví.

„Výsledky průmyslu za červen jsou poměrně pozitivní. Solidně se vedlo např. automobilovému sektoru. Meziměsíčně však průmysl stagnoval a zpomalení v řadě odvětví naznačuje, že na český průmysl dopadá koktejl překážek v podobě vysoké inflace spojené i s rizikem budoucích dodávek některých surovin. Právě růst cen materiálů, surovin či energie považují firmy dle aktuálního šetření SP ČR a ČNB mezi nefinančními podniky za suverénně nejzávažnější bariéru pro svůj další rozvoj. Tyto nejistoty začínají ovlivňovat i poptávku. Navzdory solidnímu meziročnímu růstu nových průmyslových zakázek je ale nutné brát budoucí výhled s rezervou. Z aktuálního Indexu nákupních manažerů je např. patrný prudký pokles zakázek v souvislosti s omezením koupěschopnosti odběratelů a odložením objednávek některých klientů. Poptávka klesá i v klíčových zahraničních ekonomikách, mj. v Číně i v Německu.

Druhá polovina roku se bude odvíjet od bariér, kterým průmysl aktuálně čelí. Přetrvává i riziko spojené s vývojem cen a dodávek plynu, ale také cen elektřiny, která se od plynu odvíjí. Je pravděpodobné, že ekonomika bude zejména v závěru roku ochlazovat, což již teď naznačuje nepříliš silné tempo mezičtvrtletního růstu HDP za 2. čtvrtletí ve výši 0,2 %," komentuje výsledky Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR.

kategorie Tiskové zprávy
zpět