Konference NSK2: "Úspěšnou firmu tvoří kvalifikovaní zaměstnanci"

V Liberci se 4. listopadu setkali zaměstnavatelé, kteří ve své firemní praxi prověřili kvalitu Národní soustavy kvalifikací (NSK) nejen při získávání nových zaměstnanců.

V prostorách Pytloun City Boutique hotel se sešli personalisté a ředitelé významných firem převážně z Libereckého regionu, aby ve slavnostní atmosféře převzali ocenění své práce v podobě čestného certifikátu NSK2. Certifikát je určen společnostem, které využívají jedinečný systém umožňující získat požadovanou kvalifikaci i jinak, než jen v počátečním vzdělávání, tedy ve škole.

Setkání se účastnil ředitel Okresní hospodářské komory v Liberci, Ing. Martin Procházka, který certifikační konferenci zahájil úvodním slovem. Svaz průmyslu a dopravy ČR reprezentoval Ing. Bohumil Mužík, zástupce manažera úseku Projekty a za společnost TREXIMA, spol. s r. o. pozvání přijal generální ředitel, Ing. Jaromír Pátík. Přínosy NSK pro spolupráci firem a Úřadu práce shrnula Mgr. Helena Adamcová, vedoucí oddělení krajské pobočky Úřadu práce ČR v Liberci. Konkrétní zkušenosti s NSK z firemní praxe přítomným pak představili Ing. Iva Vychterová, vedoucí odboru personálního plánování a mzdy společnosti PRECIOSA, a.s., a pan Tomáš Hájek, předseda občanského sdružení MOST KE VZDĚLÁNÍ – BRIDGE TO EDUCATION, o.s.

Ocenění si z rukou představitelů SP ČR, HK ČR, společnosti TREXIMA a Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy převzalo celkem 24 společností. Tyto firmy reprezentují široké oborové spektrum zaměstnavatelů v České republice – např. gastronomii, poradenství, lázeňství, strojírenství, a mnoho dalších.

Za všechny oceněné shrnul přínosy Národní soustavy kvalifikací pan Jan Konopásek z firmy UMBRELLA Services s.r.o.: „Po seznámení s Národní soustavou kvalifikací a Národní soustavou povolání jsme přepracovali popisy pracovních pozic a jejich kvalifikačních požadavků, abychom dosáhli souladu s těmito nástroji. Následně jsme začali NSK využívat při tvorbě inzerátů na nové pracovní pozice. Do budoucna chceme standardy vybraných profesních kvalifikací využívat také při realizaci dalšího odborného vzdělávání našich zaměstnanců.“

Také Lenka Fančíková ze společnosti GEC 440 s.r.o. se svěřila se svou zkušeností: „V našem oboru se nacházíme v situaci, kdy je kvalifikovaných lidí žalostně málo. Bohužel tím, že jsme nedaleko od Prahy, odcházejí kvalifikovaní lidé s mnoha zkušenostmi za zajímavější prací právě tam. Na druhou stranu se už ale setkáváme s tím, že lidé se z Prahy vrací na malá města a mají zájem zlepšit služby i mimo hlavní město, což je také naším cílem. Pro nás je podstatné, aby naše zaměstnance práce bavila. Proto jsme uvítali tuto možnost, kdy může v podstatě kdokoliv získat osvědčení hodnotné pro to, aby posílil náš tým.“

Certifikované firmy využívají Národní soustavu kvalifikací především při náboru nových zaměstnanců, kdy jim tento systém pomáhá konkrétně specifikovat potřebnou kvalifikaci, dále pak při popisu pracovních míst, tvorbě kompetenčních modelů, při nastavení firemního systému hodnocení, odměňování a vzdělávání pracovníků. Systém NSK se tak stává účinným a uceleným nástrojem moderní personalistiky.

Seznam oceňovaných firem:

 • SAREMA LIBEREC s.r.o.
 • Lázně Kundratice a.s.
 • FASHION STYLE – POSTFORMING ELEMENTE s.r.o.
 • Josef Rudolf, soukromá obchodní společnost
 • RB GOLF Myštěves s.r.o.
 • Liberecká pekárna
 • MOST KE VZDĚLÁNÍ – BRIDGE TO EDUCATION, o.s.
 • UMBRELLA Services s.r.o.
 • Milan Hons – Dekorax
 • GEC 440
 • G-Team Progres, spol. s r.o.
 • MALEX s.r.o.
 • PRECIOSA, a.s.
 • SVÚM a.s.
 • ELEKCE s.r.o.
 • Kustod s.r.o.
 • Egalita o.s.
 • Občanské sdružení Naše Město
 • Everesta, s.r.o.
 • Bekaert Textiles CZ s.r.o.
 • MIAS OC spol. s r.o.
 • LIBEA s.r.o.
 • Centrum vzdělanosti Libereckého kraje, příspěvková organizace
 • TEWIKO systems s.r.o.
Růžena Hejná
/
kategorie Realizované projekty
zpět