Blockchain od Elektrotechnické asociace ověří prohlášení o bezinfekčnosti

S návratem k běžnému provozu budou firmy řešit, jak zajistit bezpečné pracovní prostředí pro své zaměstnance. Jedním z nástrojů mohou být čestná prohlášení potvrzující, že zaměstnanci nejsou nemocní a nepřišli do kontaktu s nemocnými. Ověřit pravost těchto prohlášení může firmě pomoci aplikace napojená na průmyslový blockchain Elektrotechnické asociace.

Zaměstnanec přijde ráno do práce a na vrátnici vyplní v počítači během pár vteřin jednoduchý formulář. V něm uvede, že není nemocný a ani se nepotkal s někým, kdo trpí nemocí Covid-19. Napíše své jméno a vloží osobní číslo PIN, které mu přidělí zaměstnavatel. Po kliknutí se čestné prohlášení uloží do databáze blockchain.

Záznam ale neobsahuje ani jméno zaměstnance ani název firem. U času a data čestného prohlášení je jen 64místný kód, takzvaný hash. V něm je zakódováno jak jméno zaměstnance, tak i název firmy. Pověřený pracovník ve firmě může zpětně v blockchainu ověřit, že daný zaměstnanec čestné prohlášení vyplnil. Ze jména, osobního čísla PIN a jména firmy si vygeneruje hash, podle něhož v blockchainu dohledá všechna čestná prohlášení zaměstnance.

Podstatné je, že do blockchainu se neukládají žádné citlivé údaje, podle nichž by kdokoliv bez patřičného pověření mohl identifikovat zaměstnance nebo firmu. Bližší informace můžete získat od Otto Havle, předsedy představenstva ELA Blockchain Services (Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.).

kategorie Z členské základny
zpět