SP ČR: Průmysl v červnu nadále rostl

Průmysl zakončil letošní první pololetí pozitivně. Potvrdil tak, že i přes různá omezení a nejistotu se v posledním roce postupně stabilizoval. Meziročně v červnu 2021 průmysl vzrostl o 11,4 % a meziměsíčně o 1 %. K meziročnímu růstu nejvíce přispěla výroba kovových konstrukcí, výroba motorových vozidel a také výroba pryžových a plastových výrobků. Dařilo se i dalším sektorům, jako třeba výrobcům elektrických zařízení nebo strojů. Meziměsíčně ale například výroba motorových vozidel zpomaluje, protože už naráží na nedostatek komponent. Zahraniční obchod skončil po roce ve schodku.

„Průmysl se v červnu podle našeho očekávání vrátil na předkrizovou úroveň. Oproti předchozím krizím se stabilizoval a obnovil poměrně rychle, i když tahle rychlost už teď naráží na různé překážky,“ říká Bohuslav Čížek, ředitel Sekce hospodářské politiky a hlavní ekonom Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Za vysoký meziroční růst v letošním druhém čtvrtletí může hlavně rekordní propad v době vypuknutí koronakrize vloni na jaře. Stávající kondici ale dokládají i výsledky růstu tržeb. Ty meziroční stouply o 15,6 %, hodnota zakázek firmám narostla o 22,8 %. Rostoucí hodnotu zakázek potvrzují i průzkumy Svazu průmyslu mezi firmami. Podniky jsou podle nich optimistické i ve svých očekáváních pro zbytek roku. Průmysl tak potvrdil, že pozitivně přispíval k vývoji HDP ve 2. čtvrtletí, kde před pár dny Český statistický úřad odhadl celkový růst ekonomiky o 7,8 %.

„I přes aktuální pozitivní výsledky průmyslu ale nemůžeme zcela jásat. Ceny některých surovin a materiálů meziročně stouply i na dvojnásobek, výrazně zdražuje i elektřina. To se následně projevuje ve vstupních cenách nejen pro průmysl. Některým firmám se tak výrazněji zvyšují náklady. Podniky se také potýkají s nedostatkem některých dílů a materiálů. Očekáváme ovšem, že u řady komodit a mezivstupů se situace postupně stabilizuje,“ říká Bohuslav Čížek, ředitel Sekce hospodářské politiky a hlavní ekonom Svazu průmyslu a dopravy ČR. Firmy také stále trápí nedostatek zaměstnanců. 

I PŘES NĚKTERÉ PŘEKÁŽKY BY MĚL PRŮMYSL DÁL RŮST

Celkově průmyslové výsledky za druhý kvartál roku 2021 ještě poznamenala velmi nízká srovnávací základna z loňského roku. I z toho důvodu jsou hodnoty růstu za celé čtvrtletí vysoké. Meziročně průmysl vzrostl o 28,1 %, hodnota nových zakázek stoupla dokonce o 48 %, tržby v průmyslu o 33,9 %. „Příští čtvrtletí by i přes nedostatek a zdražování vstupů a další rizika mělo být patrně také rostoucí. Budeme ho už ale srovnávat s ustálenějšími daty loňského roku, kdy se ekonomika postupně začala vyrovnávat s úvodním šokem pandemie. Takto vysoké hodnoty proto již v druhém pololetí i kvůli současným bariérám neuvidíme,“ dodává Bohuslav Čížek.

ZAHRANIČNÍ OBCHOD SKONČIL PO 12 MĚSÍCÍCH VE SCHODKU

Dnes zveřejněné výsledky zahraničního obchodu jsou podle Svazu průmyslu a dopravy lepší, než se předpokládalo. Meziměsíční pokles vývozu o 2,1 % a nárůst dovozu o 3 % je s ohledem na situaci očekávatelný. Firmy totiž byly a jsou pod tlakem několika faktorů. Kvůli pandemii jsou stále narušené některé dodávky klíčových vstupů, potíže v mezinárodním obchodě prohloubilo i nedávné zablokování Suezského průplavu nebo opakované omezení čínských přístavů kvůli Covid-19. Obchod s některými státy, zejména pak s Ruskem a Čínou, ovlivnilo i zvýšené politické napětí. Svaz průmyslu ale očekává, že s postupným odstraňováním překážek způsobených pandemií se bude situace zlepšovat. Nedostatek některých surovin a materiálů a růst jejich cen ovšem může přetrvávat delší dobu.

kategorie Tiskové zprávy
zpět