SP ČR seznámil bankovní radu ČNB s dopady růstu cen na firmy

Svaz průmyslu a dopravy ČR představil členům bankovní rady České národní banky dopady rostoucích cen na firmy. Podle průzkumu mezi 86 průmyslovými firmami přibývá těch, které se za poslední půlrok setkaly s nárůstem cen hlavních surovin potřebných pro výrobu. Více než čtvrtině dotázaných přitom zdražily důležité vstupy o více než 50 %. Po loňské pauze Svaz průmyslu s dalšími zástupci zaměstnavatelů a podnikatelů navázal na pravidelná setkání a diskuze, na kterých si vyměňují s představiteli ČNB pohled na měnovou politiku a ekonomický vývoj. 

Říjnový průzkum Svazu průmyslu a dopravy ČR mezi firmami potvrdil, že bariérou číslo jedna je pro firmy růst cen řady klíčových vstupů a jejich nestabilita. Za poslední půlrok zaznamenaly nárůst cen hlavních surovin a materiálů pro výrobu tři čtvrtiny firem, 27 % z dotázaných dokonce o více než 50 %. 

Většina firem se shoduje na tom, že se ceny komodit budou postupně stabilizovat, ale nevrátí se již na předkrizovou úroveň. Každá pátá dokonce nevěří ani v  korekci aktuálních vysokých cen. „Firmám nyní nejvíce brání ve větším ekonomickém rozvoji růst cen vstupních materiálů a polotovarů. Podobný vývoj bohužel očekávají i v příštím roce. Zlepšení nečekají například u cen energie pro příští rok. I přes různé fixace a úsporná opatření průzkum ukázal, že ve svých podnikatelských plánech více než dvě pětiny firem počítají s více než 20% růstem celkové ceny elektřiny. Pouze 12 % podniků uvedlo, že za ni zaplatí stejně jako v letošním roce,“ uvedl Bohuslav Čížek, ředitel Sekce hospodářské politiky a hlavní ekonom Svazu průmyslu.

ZDRAŽENÍ UŽ MUSELA VÍCE NEŽ POLOVINA FIREM PROMÍTNOUT DO SVÝCH CEN

Skoro dvě pětiny dotázaných v posledním půlroce prozatím své ceny neměnilo, pětina pak zdražila o méně než 5 %. „Mnoho podniků si nemůže dovolit zdražit kvůli nasmlouvaným kontraktům nebo konkurenci. Firmy se snaží na vývoj cen reagovat řadou opatření. Snižují provozní náklady, investují do energetických úspor, zvyšování produktivity a prvků digitalizace. Samozřejmě jim klesají i ziskové marže, což uvedlo 38 % podniků. Nicméně stávající situace vede k tomu, že stále více firem bude muset zdražovat,“ popisuje Bohuslav Čížek. Potvrzuje to i průzkum SP ČR, podle kterého plánuje zhruba 60 % firem zdražit o více než 5 %. Zlevňovat nehodlá nikdo z respondentů. 

ROSTOUCÍ ÚROKOVÉ SAZBY MOHOU ZPŮSOBIT PROBLÉMY ZEJMÉNA MENŠÍM FIRMÁM

Svaz vnímá nezávislost ČNB jako klíčovou podmínku pro stabilní měnovou a cenovou politiku. Svaz průmyslu již loni svým členům avizoval, že úrokové sazby bude ČNB pravděpodobně zvyšovat a musí s nimi ve svých podnikatelských plánech počítat. Zvýšení úrokových sazeb znamená vyšší náklady na financování v Česku. V době, kdy Česko potřebuje oživit ekonomiku investicemi, tak firmám rostou další náklady, upozorňuje Svaz průmyslu.

Je zřejmé, že zvýšení sazeb nepodpoří úvěrovou a investiční aktivitu, kterou potřebuje Česká republika pro dlouhodobější růst. „Zejména menším firmám mohou zvýšené náklady financování zhoršit hospodářské výsledky. To ovlivní i jejich další možnosti investování. V kontextu celé ekonomiky to ale není hlavní překážka růstu. Kromě zdražování podniky brzdí zejména nedostatek zaměstnanců a některých vstupů či zpoždění jejich dodávek,“ říká Bohuslav Čížek, ředitel Sekce hospodářské politiky a hlavní ekonom Svazu průmyslu.

Zdroj: Průzkum SP ČR mezi 86 průmyslovými firmami, říjen 2021

kategorie Tiskové zprávy
zpět