Čínské firmy chystají další investice v ČR

Do Prahy zavítají významné politické návštěvy, které tyto investice v klíčových oborech podpoří.

Špicar senát

Pokračuje tím etapa dobrých vztahů a je překonána etapa špatných vztahů z minulosti, což škodilo oběma stranám. Nyní je situace mnohem příznivější k podnikání, na čínském trhu se etablovala například podnikatelská skupina PPF, ale jsou zde i firmy jako LINET či LASVIT a řada dalších. Uvedl to viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR (SP ČR) Radek Špicar na dnešním diskusním semináři v  Senátu Parlamentu ČR pod názvem Nová hedvábná stezka a Česká republika. Seminář se konal pod záštitou předsedy Senátu Milana Štěcha a velvyslankyně ČLR paní Ma Keging.

Ve svém vystoupení Radek Špicar poukázal na to, že Svaz průmyslu a dopravy ČR se dříve dlouhodobě snažil dosáhnout narovnání chladných diplomatických vztahů mezi oběma zeměmi ve prospěch byznysu. Tyto úspěšné snahy byly završeny cestou prezidenta ČR Miloše Zemana do Číny koncem roku 2014, jehož doprovázela podnikatelská mise SP ČR. O intenzitě vztahů napovídá i skutečnost, že každoročně zavítá na půdu SP ČR více jak šest čínských delegací, které mají zájem se setkávat s českými podnikateli.

V loňském roce například SP ČR uspořádal spolu s Čínskou komorou pro export import elektronických a strojírenských výrobků (CCCME) podnikatelské fórum, kterého se zúčastnilo přes sto podnikatelů z čínské i české strany. SP ČR s komorou spolupracuje dlouhodobě – obě organizace spolu podepsaly memorandum o spolupráci již v roce 2002. Aktuálně se SP ČR vyjadřuje ke snaze Číny získat status tržního hospodářství. Pokud ho obdrží, bude se jednat o zlomový okamžik v ekonomických, ale i v politických vztazích mezi Čínou a Evropskou unií. SP ČR prostřednictvím členství v Konfederaci evropského podnikání BUSINESSEUROPE důrazně žádá, aby se pokračovalo v jednáních, současně požaduje vyhodnocení rizik spojených s udělením tohoto statusu.

Celá tisková zpráva zde.

Kateřina Pavlíková
/
kategorie Tiskové zprávy
zpět