Pro firmy krize nekončí, potřebují kurzarbeit aspoň do konce srpna

První měsíc fungování programu Antivirus ukázal, že požadavek Svazu průmyslu a dopravy ČR na jeho rychlé zavedení byl správný. Jde o jednu z nejefektivnějších forem podpory pro firmy postižené koronavirovou krizí. Jenže krize zatím neskončila. Proto by vláda měla program Antivirus rovnou prodloužit až do konce srpna. Navíc by měla na základě nynějších zkušeností vytvořit z tzv. kurzarbeitu systémový nástroj pro budoucí krize, zaznělo ve druhém díle ze série on-line konferencí, v nichž členové představenstva Svazu průmyslu a dopravy ČR s pozvanými experty hledají cesty k restartu ekonomiky po koronavirové krizi.

Druhý díl ze seriálu on-line konferencí Svazu průmyslu a dopravy ČR se zaměřil na to, jak má stát pomáhat firmám, aby si udržely i přes výpadky výroby své zaměstnance. Viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jan Rafaj si pozval Natašu Randlovou, partnerku Randl Partners, Jana Zikeše, vedoucího tajemníka KZPS, Ottu Daňka, předsedu představenstva ATAS elektromotory Náchod, Davida Klimeše, novináře a komentátora Economia, a Jitku Hejdukovou, ředitelku Sekce zaměstnavatelské Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Program Antivirus, v němž stát přispívá firmám postiženým koronavirovou krizí na pokrytí náhrad mezd, účinně firmám pomáhá. Do 29. dubna vyplatil stát podle dat ministerstva práce a sociálních věcí 22 360 firmám 1,4 miliardy korun, které pokryly část osobních nákladů pro přibližně 220 tisíc zaměstnanců. Program není administrativně náročný a nabízí významný objem finanční pomoci.

„Přes všechna pozitiva je pomoc státu v programu Antivirus nepředvídatelná. Nejdříve platil do konce dubna. Pak ho vláda prodloužila o jeden měsíc. Jenže krize pro podniky zdaleka neskončila. Naše průzkumy mezi firmami ukazují, že výpadek zakázek bude pokračovat i v dalších měsících. Do problémů se tak mohou dostat i firmy, které se zatím držely nad vodou a žádnou pomoc nepotřebovaly. Proto požadujeme, aby vláda program Antivirus prodloužila rovnou až do konce srpna,“ říká Jan Rafaj, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Mezi podniky totiž stále trvá nejistota ohledně toho, jak dlouho program potrvá. „Nejčastější dotaz hned v úvodu, než si firmy žádají, je otázka nejistoty, jak dlouho ten program bude trvat. Protože od toho, zda podniky dostanou finanční prostředky na kompenzaci svých mzdových nákladů, se odvíjí jejich personální politika,“ vysvětluje Jitka Hejduková, ředitelka Sekce zaměstnavatelské Svazu průmyslu a dopravy ČR. Firmám by pomohlo i to, kdyby se peníze z programu Antivirus mohly vyplácet zálohově, a ne zpětně. „Protože některé podniky jsou na tom cash flow někdy tak špatně, že pro ně už i vyplatit mzdy může být problém,“ upozorňuje Jan Zikeš, vedoucí tajemník Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů.

Za duben a květen hlásily dvě pětiny firem v dubnovém průzkumu Svazu průmyslu pokles zakázek o více než 20 procent. Podobný průzkum Svazu průmyslu mezi exportéry ukázal propad zahraničních zakázek u 61 procent firem. Z posledních dat Českého statistického úřadu vyplývá, že podnikatelé očekávají v příštích třech měsících výrazné snížení tempa růstu výroby. Očekávaní vývoje ekonomické situace v příštím půlroce jsou také podstatně horší než na začátku roku. Zhoršení firmy uvádějí také v oblasti zaměstnanosti.

„V nynější krizi jsme si dokázali, že kurzarbeit je dobrý nástroj pro stabilizaci zaměstnanosti. Proto by z něj vláda měla vytvořit trvalý a systémový nástroj, jaký mohou firmy využít například v sousedním Německu. Firmy by z něj měly mít možnost získat pomoc pro své částečně nezaměstnané pracovníky až na jeden rok. Výhodou německého modelu také je, že je spravedlivý ke všem zaměstnancům, protože příspěvek na mzdy vypočítává z čisté mzdy, a nikoliv z náhrady mzdy, která se pro jednotlivé překážky v práci liší,“ dodává Jan Rafaj, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR. Ministerstvo práce a sociálních věcí by mělo okamžitě zřídit pracovní skupinu, v níž budou zástupci zaměstnavatelů a odborů, která se přípravou tohoto nástroje začne zabývat.

Změnit by se také mělo nastavení kurzarbeitu, aby se z něj stal nástroj, který firmy motivuje k udržení výroby i zaměstnanosti. „Od toho stoparbeitu, který určitě měl nějaké odůvodnění a já jsem rád, že se ze začátku tato cesta našla, protože se ukazuje jako velmi účinná, bychom se už v příštích měsících měli velmi rychle dostat k nějakému systematickému pomáhání firmám, aby udržely zaměstnanost. To je ta výzva,“ říká novinář a komentátor společnosti Economia David Klimeš.

Vláda by také měla upřesnit, jak budou vypadat kontroly využívání peněz z programu Antivirus. „Všichni se teď obávají, že dostanou peníze, ale pak následně jim je někdo bude brát. Tahle nejistota tady pořád panuje,“ říká Nataša Randlová, partnerka Randl Partners. „Chtělo by to černobíle stanovit podmínky, čím dokládat všechny záležitosti kolem kurzarbeitu. Abychom se pak po období koronaviru nesetkávali s kyselými obličeji finančních úředníků a pak i nás, kdy se o tom budeme dohadovat,“ dodává Otto Daněk, předseda představenstva ATAS elektromotory Náchod.

Seriál on-line konferencí bude pokračovat příští čtvrtek, kdy se viceprezidentka Svazu průmyslu a dopravy ČR Milena Jabůrková bude se svými hosty věnovat tématu školství. V seriálu členové představenstva Svazu průmyslu a dopravy ČR s pozvanými hosty také hodnotí, jak jsou účinná dosavadní opatření vlády na pomoc firmám a ekonomice.

Gbelec Ondřej
/
kategorie Tiskové zprávy
zpět