Evropské a mezinárodní záležitosti
Industrial Deal jedním z pilířů programu Komise?
Program pro druhé funkční období předsedkyně Evropské komise reaguje i na volání průmyslu.
Průmysl chce svůj „Industrial Deal“
Svaz průmyslu se připojil k antverpské deklaraci průmyslu.
SP ČR k Evropské strategii hospodářské bezpečnosti
Evropská komise zveřejnila sdělení o nové agendě pro vztahy mezi EU a Latinskou Amerikou a Karibikem
Postoj středoevropských svazů k evropskému řešení cen energií
Svazy ze 6 zemí Evropy vydaly společné prohlášení k cenám energií a spravedlivé hospodářské soutěži.
Pokyny britské vlády k certifikaci a označení dovážených výrobků
Program DELTA 2: 3. veřejná soutěž
Technologická agentura České republiky (TA ČR) vyhlásila 12. května 2021 třetí veřejnou soutěž v Programu na podporu aplikovaného výzkumu, experimentálního vývoje a inovací DELTA 2.
Evropské svazy: Sociální politika musí zůstat v kompetenci států
Evropská komise může v sociální politice způsobit víc škody než užitku.
PŘEHLEDNĚ: Jak na Brexit od 1. ledna 2021
Přehled užitečných odkazů s informacemi pro firmy, kterých se dotkne Brexit.
Podnikatelské svazy požadují ratifikaci dohody EU - Mercosur
Ve společném prohlášení to uvedly svazy z Argentiny, Brazílie, Paraguaje, Uruguaje a BusinessEurope.
Podkategorie
CEBRE a SPČR
CEBRE bylo vytvořeno Svazem průmyslu a dopravy ČR, Hospodářskou komorou ČR a Konfederací zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR. K naplnění svého cíle CEBRE získalo podporu Ministerstva průmyslu a obchodu ČR, a to prostřednictvím agentury CzechTrade. V Bruselu působí ve spolupráci s Velvyslanectví České republiky v Belgii. CEBRE nabízí řadu individuálních služeb souvisejících s EU pro firmy a asociace. Jejich přehled najdete zde.
Evropská rada
Rada Evropské unie představuje orgán, v němž jsou zastoupeny členské státy, a to vždy jedním zástupcem na ministerské úrovni zplnomocněným zavazovat svou vládu. Příslušným ministrem je ministr, do jehož resortu spadá projednávaná agenda. Zároveň může tedy zasedat několik složení Rad současně. Dříve (do listopadu 1993) proto byla výstižně zvána „Radou ministrů“. V předsednictví Rady se členské země střídají po šesti měsících.
BIAC
Poradní výbor pro průmysl a obchod (BIAC) při Organizaci pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) představuje největší a nejsilnější podnikatelskou lobby vůči OECD. Sdružuje 41 podnikatelských a zaměstnavatelských svazů z 33 ekonomicky nejvýznamnějších zemí světa.
BIAC zajišťuje bezprostřední kontakt podnikatelské komunity s OECD. Svým členům dává možnost, účastnit se setkání a globálních fór OECD, konzultací s vedením OECD, vládními delegáty, výbory a pracovními skupinami.
Svaz průmyslu a dopravy ČR (SP ČR) je členem BIAC od roku 1996. Členství mu dává možnost, být u vývoje důležitých politik – hospodářské a fiskální či zaměstnanosti a vzdělávání v mezinárodním kontextu a sledovat hlavní světové trendy podložené analýzami a statistikami OECD. Umožňuje jeho členům zapojit své experty do řešení konkrétních problematik otevřených v rámci OECD. Ve specifických oblastech jako jsou věda, výzkum, technologie a energetika má SP ČR své zástupce na pozicích místopředsedů příslušných výborů BIAC.
BusinessEurope
BusinessEurope sdružuje 40 podnikatelských a zaměstnavatelských svazů z 34 zemí Evropy. Je největším a nejsilnějším podnikatelským lobby vůči evropským institucím a dalším organizacím (zastupuje 20 milionů podniků v Evropě) a lídrem zaměstnavatelů v evropském sociálním dialogu. Pro SP ČR je nejpřímější a nejefektivnější cestou jak ovlivňovat vývoj iniciativ, politik a legislativních i nelegislativních opatření Evropské komise v samém zárodku. SP ČR je členem od roku 1993 a BusinessEurope je pro něj určující organizací pro vytváření vlastních strategií a hájení zájmů českého a evropského průmyslu.